Hlavné mesto ponúka niekoľko druhov projektov. Lepšie aj horšie, drahšie aj lacnejšie a potom také, čo sa tvária ako stred vesmíru. Aj keď nič neznamenajú a v skutočnosti môže ísť o nanič riešenie navyše v zlej lokalite. Nájsť komplex vybudovaný kvalitne, v dobrej lokalite a navyše bez zbytočných rečí je takmer nemožné. Od Novej Mýtnej, v tichosti budovanej novostavbe v centre, sme práve toto nemožné očakávali.
Medzi mimoriadne rušnou Radlinského a o nič nezaostávajúcou Mýtnou ulicou priniesla firma Team Nový Dom, s.r.o., (s rakúskymi firmami v pozadí), zaujímavú architektúru s množstvom parkových úprav. Výrazná biela na ulici svieti, no zároveň do nej zapadá, čo je pri pohľade na okolité, zväčša ošarpané, domy a prázdny stavebný pozemok, prekvapujúce. Je sympatické, že sa táto časť centra začína rozvíjať, otázny je ešte osud susedných parciel.
Rande s realitou
Práve čítate - Nová Mýtna: za kvalitu sa platí (pohľad redakcie)
Prepnite na - Fénix z Novej Mýtnej (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Novej Mýtnej
Prepnite na - reakcia developera
Urbanizmus
Na úvod treba povedať, že toto Rande s realitou prinesie viac pozitívnych dojmov, než sú čitatelia zvyknutí. Začína to najmä pohľadom na zelené parkové úpravy medzi budovami, pokoj v stredovej časti zóny, ako aj nenáročnú čistú architektúru. Hoci práve jej jednoduchosť môžu mnohí vyčítať, v porovnaní s inými projektmi tohto rangu vnímame rozhodnutie neprepchať fasády farbami a rôznymi výstrelkami ako veľké plus.
Nová Mýtna prináša 77 bytov, kancelárske a obchodné priestory. To všetko rozdelené do trojice sedempodlažných blokov podobných veľkostí. Prístupy do vnútorného priestranstva sú z oboch ulíc, developer ich zamýšľal ponechať ako otvorené aj pre návštevníkov zvonku. Obyvatelia to možno napokon zmenia, nakoľko sa zatiaľ obávajú prílišného pohybu napríklad psov, ako aj neporiadku zo strany nebývajúcich. Keďže ide o ich spoločné priestory, majú na to právo, na druhej strane to trochu pochováva západniarsku myšlienku projektu.
Širšie okolie ako vábne nemožno nazvať. Rachotiace električky na Radlinského spojené s prepletajúcimi sa autami a študentmi z neďalekého gymnázia i vysokoškolského internátu asi nebudú ideálnymi spoločníkmi na život. Rovnako susedný obrovský pozemok bývalej tabakovej továrne, pripravený na predaj a novú výstavbu. No v centre mesta a takej rušnej lokalite to ani nemožno očakávať a predpokladáme, že nikto sa do projektu nebude sťahovať s vidinou pokojného života ako na vidieku. Na druhej strane, vnútroblok dáva silný pocit izolovanosti a pohody.
Byty
Sedempodlažné bloky s takmer osemdesiatkou bytov ponúkajú široký výber. Developer myslel aj na najmenšie garsónky (niečo vyše 30 m2), ktoré budú mať najčastejšie zrejme investičný charakter. Okrem toho sú tu dvojizbové, trojizbové aj najväčšie štvorizbové byty s výmerou cez 100 štvorcových metrov. Väčšina má oddelenú dennú aj nočnú časť s triezvymi dispozíciami, kde sa nemrhá miestom. Prekvapil nás aj relatívne nízky hluk pri otvorených oknách. Typicky staromestský hukot tu samozrejme je, ale menší než sme očakávali.
Byty sa predávajú ako holobyty s tým, že v cene je už dokončenie do štandardu v podobe interiérových dverí, sanity a podláh. Ak má klient záujem urobiť všetko vo vlastnej réžii, developer mu cenu štandardu odpočíta. Samotné vyhotovenie, výhľady na okolie, presvetlenosť bytov i viaceré detaily (napr. v podobe skrytej komory na terase najväčších penthousov) svedčia o nápade a o tom, že developer na materiáloch a vyhotoveniach nešetril. Viac o podrobnostiach v pohľade odborníka.
Za dobrý dojem si však firma nechá aj poriadne zaplatiť. Pri porovnaní s cenníkmi z dôb najväčšieho boomu sa síce úroveň 2 700 eur/m2 s DPH môže zdať primeraná, no v súčasnosti znamená príchod do kategórie najdrahších projektov. Pravda, poloha v Starom Meste s dobrou dopravnou dostupnosťou na hlavné ťahy zvádza k vnímaniu vyššej ceny ako ospravedlniteľnej. Potápa ju zase bezprostredná blízkosť električky (hoci len k jednému bloku), či okolie v podobe ošarpaných budov a pozemku pripraveného na novú výstavbu. Je teda možné, že vedľa budú ešte niekoľko rokov chodiť stavebné mechanizmy. Zatiaľ asi jediná relevantná výčitka k Novej Mýtnej.
Spoločné priestory
Starostlivosť o spoločné priestranstvá vidno práve vo vnútrobloku. Okrem neho sa však podarili aj presvetlené a jednoducho riešené chodby a výťahy. I keď najmä v podobe podzemných priestorov ide v bloku bližšie k Mýtnej o bludisko. Podzemné garáže sú totiž len pod dvoma severnejšími blokmi a prístup do nich z domu na Radlinského je možný len po povrchu. Nepraktické riešenie najmä v prípade zlého počasia, prenášania väčších nákupov a podobne.
Nehovoriac o tom, že výťahy stoja len na medziposchodiach, čo pre niektorých bude znamenať dlhú cestu pomedzi parkujúce autá a šikmú plošinu na iné medziposchodie. To všetko pri vôbec nie nízkej cene – 13 100 eur za prvé státie s DPH, 15-tisíc za druhé a 20-tisíc za ďalšie. Developer aspoň uvažuje o suchom prepojení garáží. Nešťastné riešenie podzemia je pravdepodobne daňou za veľkú kapacitu priestoru (oproti bytom viac než dvojnásobok miest, pravda aj pre kancelárie a obchody) na malom pozemku.
Celkovo je k dispozícii 188 parkovacích miest na troch podzemných podlažiach, kúpou aspoň jedného však nie je viazaný žiadny z majiteľov bytov. Vzhľadom na náročné parkovanie v centre mesta si však nachádzajú záujemcov aj z okolia. Investor sa rozhodol aj pre krátkodobý prenájom garáží, minimálne do času, kým sa väčšina nevypredá. V praxi to znamená, že pribudol parkovací automat a draho zaparkované auto majiteľa bytu môže odrieť niekto zvonku za hodinové parkovné. Ďalší mínus, no treba veriť, že sa to časom vykryštalizuje.
Podzemné priestory prinášajú aj plechové pivnice, čo možno pri projekte tohto štandardu a cien hodnotiť ako polovičaté riešenie a obyvatelia by si zaslúžili plnohodnotné murované kobky. Pozitívom je ich relatívne veľká výmera (zhruba 2,5 m2), ako aj fakt, že sú v cene bytu. Vzhľadom k výbornej úrovni povrchovej časti projektu hodnotíme podzemie ako slabšie.
Výsledok
Nová Mýtna je odhliadnuc od chaotických podzemných priestorov výnimočný projekt. Do centra Bratislavy prináša kvalitnú, hoci jednoduchú architektúru, verejné priestranstvo upravené takmer do dokonalosti aj v porovnaní s etalónom Rande s realitou – projektom Parkville na Kolibe. Na bytoch vidno, že sa nešetrilo, výhľady sú typicky staromestské a možno tu nájsť množstvo sympatických riešení. Škoda ceny, hoci pri slabej až neexistujúcej konkurencii kvalitných projektov v dobrých lokalitách pre záujemcov asi neostáva iné než ju akceptovať.
Rande s realitou
Práve čítate - Nová Mýtna: za kvalitu sa platí (pohľad redakcie)
Prepnite na - Fénix z Novej Mýtnej (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Novej Mýtnej
Prepnite na - reakcia developera
Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.