Nízkoenergetické, pasívne domy či domy s nulovou energetickou spotrebou. V posledných rokoch pribúdajú aj na Slovensku, hoci nie až toľko, koľko by si štát či podporovatelia tohto trendu želali.

Podiel novostavieb v energetickej triede A, do ktorej spadajú aj nízkoenergetické a pasívne domy, dosahoval v minulom roku pätinu z celkového počtu novostavieb. Podľa údajov portálu Budovy pre budúcnosť sa ich vlani postavilo len niečo viac ako 2 600. Oproti krajinám ako Nemecko a Rakúsko, kde sa tieto úsporné domy stavajú už desiatky rokov, je to málo. Trend je však stúpajúci. Na porovnanie, pred desiatimi rokmi sa takto postavili na Slovensku len tri stovky domov ročne.

Záujem o nízkoenergetické domy nie je vyšší najmä preto, lebo mnoho ľudí aj stavebných firiem sa na stavbu domu pozerá len zo svojho krátkodobého hľadiska. Prvým ide o to, aby postavili dom čo najlacnejšie, druhým o to, aby bol dom predajný a priniesol zisk. Na ťažko uchopiteľnú energetickú efektívnosť a úspory v horizonte desiatok rokov nemyslí každý. Pritom vlastniť úsporný dom sa naozaj oplatí, hoci nejde len o peniaze.

Veterna energia
Neprehliadnite

Zelené investície sľubujú vysoké výnosy. Aj vďaka požiadavkám EÚ

Pasívne zisky sa rátajú

TREND oslovil viacero architektov, ktorí majú skúsenosti so stavbou najmä pasívnych domov. Všetci sa zhodujú v tom, že tieto domy majú budúcnosť nielen pre ekologických nadšencov či bohatších ľudí, ale aj pre bežné rodiny, ktoré myslia do budúcnosti.

Pasívne domy fungujú vďaka tomu, že dom získava energiu na svoje fungovanie z okolia a najmä z obnoviteľných zdrojov energií. Stačí dodržať niekoľko dôležitých stavebných pravidiel.

Dom by mal byť v prvom rade kvalitne izolovaný a mal by mať dobrú orientáciu na juh. Vďaka tomu v zime oknami získava teplo zo slnka, ktoré vyhreje interiér. Na druhej strane by mali byť okná dostatočne izolované, aby zabraňovali úniku tepla.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa