Získať dotáciu z plánu obnovy na obnovu staršieho domu bude možno jednoduchšie, no najviac ohrozené domácnosti si ju nebudú môcť dovoliť. Uviedla to v tlačovej správe hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová.
Problémy najzraniteľnejších sa nevyriešia
Aktivisti žiadajú 100-percentné pokrytie týchto investícií pre zraniteľné a nízkopríjmové domácnosti. Pre ostatné skupiny žiadajú progresívne odstupňovaný príspevok podľa výšky príjmov, a poskytnutie bezúročných pôžičiek.
Rezort životného prostredia v piatok 10. marca spustil tretiu výzvu na žiadosti o dotácie z Plánu obnovy a odolnosti SR. Vo výzve sľubuje zníženie byrokracie, rýchlejšie vybavenie a navýšenie príspevku zo 60 na 75 percent, avšak Greenpeace tvrdí, že problémy tých najzraniteľnejších to nevyrieši.
Úniky tepla a vysoké účty
Výzva by mala pomôcť ľudom obnoviť staršie domy, znížiť úniky tepla a aj náklady domácnosti na energie. V čase klimatickej a energetickej krízy avizované plány envirorezortu podľa koordinátorky klimatickej a energetickej kampane Barbore Bagiovej nestačia.
„Zníženie časti byrokratickej záťaže vítame, no navýšenie príspevku zo 60 na 75 percent pre mnohé domácnosti stále nebude stačiť. Mnohí ľudia zvyšné peniaze na obnovu nebudú mať odkiaľ získať. Alarmujúcu situáciu s únikmi tepla v starých domoch sme videli na vlastné oči v domácnostiach na Slovensku. Termokamera odhalila, že domy strácajú teplo, rodinám sa následne zvyšujú účty za energie. To nabúrava rodinný rozpočet a peniaze sa tak musia hľadať inde." dodala Bagiová.
Cieľ je obnoviť 30-tisíc domov ročne
Greeenpece uviedlo, že do oboch výziev sa doteraz prihlásilo 3 581 ľudí, rezort však nateraz podpísal zmluvy len so 102 žiadateľmi. Na prvé dve výzvy malo ísť spolu 30 miliónov eur, doteraz minuli len 1,2 milióna eur. Ak by aj schválili všetky žiadosti, rezort by vlastný cieľ na prvé dve výzvy splnil na 10 percent. Podľa Bagiovej je to málo a zároveň to poukazuje aj na to, že sa niečo robí zle.
„V novej výzve sa údajne ministerstvo chystá navýšiť kapacity spracovania žiadostí minimálne dvojnásobne. My však potrebujeme, aby sa tempo zrýchlilo aspoň štvornásobne. Už jednoducho nemáme čas - potrebujeme zabrať a to tak, aby sme do roku 2026 obnovili 30 000 domov, nie dokopy, ale každý rok," uzatvára Bagiová.