Podľa mienkotvorného serveru The Architect’s Newspaper sa tvorba jeho autorov, newyorského ateliéru CetraRuddy Architecture, „vymyká spomedzi typických súčasných sklených ‚stalagmitov‘“.

Budova vo štvrti Midtown, ktorá sa vypína len niekoľko sto metrov od Múzea moderného umenia, je mierne tordovaná, v hornej polovici sa rozširuje a zväčšuje sa aj jej konvexnosť. S dynamickým tvarom kontrastuje pravouhlé trojpodlažné pódium.

Fasáda s pavučinkovým plášťom

Budovu podopierajú oceľové stĺpy v základoch, nesú ju železobetónové stĺpy a steny namáhané na šmyk. Podlahové dosky sú z monolitického betónu. Pri výstavbe spotrebovali vyše 25-tisíc kubických metrov betónu.

Newyorská veža ARO – luxusné nájomné byty pod trikotom Lady Gaga

Zdroj: CetraRuddy Architecture

Na fasádu použili panely zo zaobleného plaveného skla, ktoré vsadili do podlahovej dosky, a, ako napísal New York Times, „navliekli naň pavučinkový plášť“. Plášť tvoria kompozitné biele panely Reynobond – dva hliníkové plechy s polyetylénovým jadrom.

Zložili z nich segmenty v šiestich moduloch. Tie sú prispôsobené polohe podlahovej dosky voči obvodovej línii budovy na danom mieste – či je doska z línie vysunutá, zasunutá za ňu, alebo je s ňou totožná.

Na riešení fasádového systému sa 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa