Vo svete existuje mnoho príkladov miest a mestských štvrtí, ktoré vznikli plánovane, na starostlivo vybratom mieste. Stavať takpovediac od nuly totiž prináša množstvo výhod. Novú štvrť možno vyskladať tak, aby obyvateľom na malom území ponúkla prakticky všetko, čo potrebujú k bežnému životu. A ak sa k plusom štvrte pridá aj dobrá poloha s dobrou dostupnosťou do centra mesta, vznikne ideálne miesto na život, ktoré dáva zmysel. Presne tieto a mnohé ďalšie výhody prinesie obyvateľom nová štvrť Nesto, ktorá vyrastá na ploche 47 hektárov na zelenej lúke v Petržalke.

Ilustračné foto
Zdroj: Lucron Group
Ilustračné foto

Bývanie pre všetky generácie aj ľudí s rôznym životným štýlom

Nesto je koncipované tak, aby bolo živé a pestré. A to aj zložením obyvateľov – od mladých ľudí cez rodiny až po starších ľudí. V Neste preto plánujeme kombináciu bytov v osobnom vlastníctve a nového konceptu komunitného colivingu, ktorý umožní prenajať si bývanie a využívať zdieľané priestory na oddych, šport a prácu.

Prvé obytné budovy budúcej štvrte, ktoré vyrastajú v časti juh od jesene 2021, už dosiahli plnú výšku a v súčasnosti sa na nich osádzajú okná. Prvých 164 bytov v zóne C bude dokončených v priebehu roka 2024. V ponuke je široké spektrum bytov od premyslených 1-izbových až po veľkorysé 4-izbové. V každom byte môžu klienti počítať s podlahovým kúrením či kvalitnými oknami s trojsklom. K dispozícii sú tiež nehnuteľnosti s terasami a predzáhradkami.

Ponuka bývania sa už čoskoro rozšíri o nadštandardnú etapu Nesto Prime. Tá ponúkne limitovaný počet bytov, iba 60, ktorých definujúcim kritériom bude nadštandard v každej oblasti. Byty s výmerami od 90 do 300 m2 vzniknú v súkromnom priestore štvrte so zónou bez áut. V každom zo 4 obytných domov bude iba 10 bytov a na každom poschodí iba dva. Všetky budú disponovať priestrannými balkónmi, terasami alebo predzáhradkami.  Špičkové bude aj technologické vybavenie, ktoré bude zahŕňať stropné chladenie, podlahové kúrenie a hliníkové exteriérové žalúzie.

Ilustračné foto
Zdroj: Lucron Group
Ilustračné foto

Štvrť podľa princípov 20-minútového mesta

Nesto je plánované tak, aby všetko v novej štvrti bolo blízko a jej obyvatelia neboli nútení pri každej potrebe cestovať. Preto tu obyvatelia nájdu okrem kvalitného bývania aj príležitosti na prácu, obchody, škôlku, škôlku, ako aj priestory na šport a oddych. V celej štvrti pripravujeme množstvo komunitných priestorov s ihriskami.

Unikátom je koncept južného námestia, ktoré bude naplno slúžiť obyvateľom a návštevníkom. Jeho plusom bude prepojenie priestrannejšej otvorenej zóny s časťami bližšie pri domoch, ktoré budú vytvárať zelené ostrovčeky so súkromnými zákutiami a stromami. Otvorená časť bude vybavená pre akcie od hudobných koncertov cez sezónne trhy a food-festy až po vianočné klzisko pre verejnosť. A keďže Nesto je osadené blízko zelenej rakúskej hranice, obyvatelia budú mať ideálnu príležitosť tráviť čas v okolitej prírode.

Blízko do centra aj do sveta

Veľkou výhodou Nesta je, že je z neho všade blízko. Do centra mesta je to na bicykli 16 minút po cyklotrase, ktorá vedie popri vznikajúcej štvrti. Približne za rovnaký čas sa do centra dostanete mestskou linkou 80, ktorá už dnes premáva zo zastávky pri Neste. A v budúcnosti sa sieť zastávok rozšíri aj dovnútra novej štvrte. Autom je to do srdca Bratislavy len 6 minút. Do budúcnosti máme ambíciu, aby v Neste vznikla vlaková zastávka s prepojením na mestskú železnicu po Bratislave, ale aj do Rakúska. Nehovoriac o tom, že v dosahu je výjazd na diaľnicu do Rakúska, Maďarska, Čiech a, samozrejme, na diaľnicu D1 smerom na Trnavu.

Ilustračné foto
Zdroj: Lucron Group
Ilustračné foto