Nové rezidenčné projekty sa predajú, lebo sú lepšie ako staré. Otázny je osud ležiakov, ktoré sa na trhu ponúkajú dlhšie a ani po znížení cien o ne nie je záujem. Kupujúci sa v prípade slabej ponuky novostavieb radšej obrátia na staršie byty. Aj to odznelo v úvodnom diskusnom paneli konferencie Real Estate Market Slovensko 2011, ktorú organizovalo Stavebné-fórum.sk.

Cena bytov v ponuke je vzdialená od toho, čo sa v súčasnosti začína stavať, hovorí Peter Gerek zo spoločnosti Gravitas. Aktuálne sa v Bratislave podľa neho budujú projekty v celkovom objeme približne 200 miliónov eur. To bude vyvolávať tlak na stále nedopredané rezidenčné komplexy postavené ešte v časoch boomu.

„Sú často predražené, veľké, dispozične zle riešené a nezodpovedá tomu ani pomer lokality a ceny,“ hovorí Ľubomír Kardoš, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS). Dnes sa pripravujú racionálnejšie projekty, rešpektujúce aktuálny dopyt. Radšej postaviť menej štvorcových metrov bytov, no lepších, ako viac a horších, upozorňuje aj Roman Talaš z architektonickej kancelárie Siebert + Talaš.

V hlavnom meste je približne 3-tisíc voľných bytov, ktoré čakajú na majiteľa. „Nemyslím si, že to je problém, dopyt tu vždy bol a bude,“ uvažuje Martin Čapo, šéf realitnej kancelárie Riešime bývanie. Podľa neho odbyt ovplyvňuje najmä demografia, na základe čoho v najbližších rokoch predpokladá záujem o väčšie byty.

Nerobme paniku, byty sú stabilné

Štatistiku cien bývania na základe bytov v rôznych mestách prezentoval Ľ. Kardoš. Podľa neho sa ceny od pádu na začiatku krízy držia a v súčasnosti len stagnujú. „Na trhu nie je panika, nie je úplne pravda, že ceny klesajú,“ hovorí. Prezident NARKS vníma ceny ako stabilné a nepredpokladá ani príchod väčšej makroekonomickej krízy. Napríklad v Banskej Bystrici bývanie zdraželo.

„Nebudeme robiť paniku, ceny sú stabilné,“ hovorí aj M. Čapo. V hlavnom meste i ďalších regiónoch byty stále chýbajú a ak sa ceny pohnú, bude to podľa neho len dočasné.

Zníženie cien by podporili aj lacnejšie pozemky pre výstavbu, ktoré podľa R. Talaša nadol nešli a developerom predražujú výstavbu. Ľ. Kardoš oponuje na príklade ružinovských parciel, ktoré podľa neho zlacneli: „Predtým sa ceny pozemkov pre rezidenčné nehnuteľnosti pohybovali na úrovni 30- až 35-tisíc Sk/m2, dnes kupujeme za 220 eur.“

Dôležitou otázkou ostáva postoj bánk k financovaniu nových projektov, či napríklad aj nová dopravná norma, ktorá určuje nutnosť vybudovať väčší počet parkovacích miest v rezidenčných komplexoch. „Navýšenie nákladov môže odradiť developerov od tohto biznisu,“ myslí si Filip Žoldák z realitnej kancelárie Herrys. Priemerná cena státia v Bratislave sa dnes pohybuje na úrovni 14 300 eur.

Ročne sa predá približne 1 300 až 1 500 bytov, s ročným nárastom okolo 10 percent. F. Žoldák verí najmä projektom predstaveným a rozostavaným v treťom kvartáli tohto roka. „Tie sa určite predajú. Otázne je, či vôbec budú.“ Dopyt bude v budúcom roku na podobnej úrovni ako v tomto, odhadol na podujatí Stavebného-fóra.sk.

Ilustračné foto - Flickr