Odhad počtu dokončených bytov poskytol médiám štátny tajomník spolkového ministerstva výstavby Gunther Adler. Pre porovnanie, vlani v krajine pribudlo 245-tisíc nových bytov. Medziročne tak nová výstavba narastie o 15-tisíc až 25-tisíc jednotiek. Minulý rok však klesla o 24-tisíc.

Väčší nárast do budúceho roku nenaznačuje ani vývoj počtu bytov, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie. Za prvých deväť mesiacov stúpol podľa čerstvých údajov nemeckého štatistického úradu medziročne o necelých päť percent na takmer 223-tisíc. Rastie však nepretržite od roku 2010.

Ešte pred ministerkou, ktorá zverejnila svoj predpoklad počtu potrebných nových bytov na októbrovom mníchovskom veľtrhu Expo Real, prišiel so štúdiou Pestelov inštitút zameraný na mestský rozvoj. Uvádza, že ročne potrebuje Nemecko 400-tisíc nových bytov. Z toho 80-tisíc musia tvoriť sociálne byty s regulovaným nájomným vo výške šesť eur na štvorcový meter.

Milión imigrantov

Autori štúdie vychádzali z predpokladu, že tento rok Nemecko príjme tristotisíc ekonomických migrantov a 700-tisíc utečencov. Aktuálne podľa štúdie chýba v mestách 770-tisíc bytov.

Len v samotnom Berlíne treba podľa tamojšieho zväzu bytových podnikov do roku 2030 postaviť tristotisíc bytov, z toho tretinu sociálnych. V meste by vtedy mali žiť už štyri milióny obyvateľov.

Štúdiu si objednal Spolok zväzov sociálnej bytovej výstavby, ktorý dokonca žiada o dočasné poľavenie z požiadaviek na zvyšovanie energetickej efektívnosti stavieb, čo by uvoľnilo ruky investorom.

G. Adler je presvedčený, že potrebné tempo výstavby sa podarí dosiahnuť. Potrebná na to bude štátna podpora prispôsobená potrebám jednotlivých regiónov. Nemecko sa chce vyhnúť živelnej výstavbe po zjednotení, keď sa v roku 1994 dokončilo šestotisíc jednotiek. Nová štátna pomoc by mala podporiť potrebnú výstavbu a zabrániť nevhodným projektom.

Izba pod 500 eur? Snívajte

Začiatkom septembra predstavila štátna banka KfW program podpory bývania pre utečencov. Už po týždni dosiahli žiadosti od miest a obcí 184 miliónov eur, teda vyše 60 percent z vyčlenených 300 miliónov.

Banka následne zvýšila objem programu na pol miliardy, čo by malo zabezpečiť až 50-tisíc ubytovacích miest. Ide o bezúročné pôžičky na 10, 20 alebo 30 rokov na vybudovanie, prestavbu alebo modernizáciu ubytovacích kapacít.

Nedostatok bytov pociťovali veľké nemecké mestá už pred vypuknutím utečeneckej krízy. Najmä ľudia s nižšími príjmami si nemajú šancu nájsť bývanie, mladí zostávajú dlhšie u rodičov, opisuje situáciu Der Spiegel. Izba pod 500 eur za mesiac je v Mníchove, Hamburgu či Freiburgu len zbožným želaním.