Množstvo podmienok a napriek ich splneniu neistý výsledok. Tak možno opísať proces získavania štátom dotovaných nájomných bytov. Aj keď podmienky určuje predovšetkým legislatíva, právomoc upravovať majú aj jednotlivé samosprávy prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení.

Maximálny príjem domácnosti vo väčšine miest nesmie prekročiť trojnásobok životného minima. Záujemca musí počítať aj s tým, že ak dostane od obce nájomný byt, bude musieť zaplatiť vratnú zálohu. Každý záujemca o byt musí preukázať, že je schopný platiť nájomné. Musí teda splniť aj podmienku minimálneho príjmu.

Trenčín

Mesto v posledných rokoch nestavia nájomné byty. Najnovších 74 bytov vybudoval súkromný investor a mesto ich odkúpilo. Trenčín získal na ich kúpu dotáciu z ministerstva dopravy a z podpory Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). O prideľovaní nájomných bytov rozhoduje sociálna komisia mestského zastupiteľstva. Tá zohľadňuje najmä to, či je žiadateľom rodina s maloletými deťmi, ďalej zdravotný stav rodiny, termín podanej žiadosti či doterajšie bytové a majetkové pomery.

Pohľad z Trenčianskeho hradu na súčasný svet. Od čias Matúša Čáka pribudli betónové stavby.
Zdroj: Vladimír Kampf

Komisiu zaujímajú aj dôvody, prečo žiadateľ a členovia jeho rodiny nemajú možnosť zabezpečiť si bývanie z vlastných zdrojov.  Mesačný príjem domácnosti nesmie prekročiť trojnásobok životného minima. Hranica sa posúva na štvornásobok, ak je členom domácnosti osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, prípadne ide o osamelého rodiča s nezaopatreným dieťaťom alebo aspoň jeden z členov domácnosti zabezpečuje zdravotnícku starostlivosť, sociálne a všeobecne prospešné spoločenské služby, vzdelávanie, kultúru alebo ochranu obyvateľov mesta.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa