Napríklad Dublin je ešte stále obľúbenou destináciou pre život mnohých zahraničných Slovákov. Zatiaľ čo pred piatimi rokmi ich trojizbový byt stál v priemere 1 550 eur mesačne, minulý rok už 2 150 eur. Mesačný rozdiel je tak 600 eur a ročný 7 200 eur. V Írsku zároveň stúpli ceny energii aj potravín a aj bývanie sa stalo menej dostupným. 

V Bratislave bolo podľa údajov Eurostatu priemerné nájomné pred piatimi rokmi na úrovni 1 090 eur, minulý rok dosahovalo 1 200 eur. Mesačný rozdiel je 110 eur a za rok zaplatia obyvatelia o 1 320 eur viac.

Airbnb a životná úroveň

Stúpanie cien nájmov v hlavných mestách je viditeľné takmer v každej krajine. Dostatok  nájomných bytov pre mladých nie je prakticky v žiadnej európskej metropole. Dokonca aj Štokholm, v ktorom sa o nájomný byt žiada už pri narodení dieťaťa a čaká sa naň roky, sužuje nedostatok bytov.

Ceny nájomného bývania v niektorých metropolách dosiahli astronomické hodnoty. Najväčšie problémy hlásia Dublin, Madrid či Paríž. 

„Zvyšujúce sa nájomné v krajinách Únie počas posledných rokov možno pripísať na vrub priaznivej ekonomickej situácií a pozitívnemu vývoju na trhu práce. Ekonomický rast v EÚ začal už síce vlani spomaľovať, dovtedy sa ale ekonomika únie vyvíjala pozitívne. A samozrejme platí, že rastúci dopyt a kúpyschopnosť obyvateľstva tlačia ceny prenájmov nahor,“ hovorí Jana Glasová, analytička Poštovej banky.

Popri priaznivom ekonomickom vývoji vplýva na ceny v EÚ aj silnejúci trend dočasného zdieľaného bývania na platformách ako Airbnb, nedostatok nájomných bytov a migrácia do metropol jednotlivých krajín.

Biznis s Airbnb počas opatrení proti koronavírusu prakticky zamrzol. Časť prenajímateľov sa tak ocitá v existenčných problémoch a dá sa očakávať, že časť týchto nehnuteľností sa dostane na realitný trh.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa