Desiatky žiadateľov si budú musieť na pridelenie mestského nájomného bytu v Bratislave počkať dlhšie. Trojicu pripravovaných projektov totiž brzdí nesúhlas obyvateľov okolitých domov či spor o vypratanie objektu pripraveného na rekonštrukciu.

Mestom zriadená Spoločnosť pre rozvoj bývania v Bratislave (SRBB) pripravuje dva projekty vo Vrakuni a Rači. Spoločnosť oslovila mestské časti, aby ponúkli vhodné pozemky na výstavbu nájomných bytoviek.

„Ponúkli sme mestským častiam, že zafinancujeme projektovú prípravu, takže ich to nebude nič stáť,“ vysvetľuje riaditeľka SRBB Eva Hulalová. Výstavbu pokryjú dotácie od ministerstva výstavby a zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Mestské časti budú môcť prideliť polovicu bytov, zvyšné bude prideľovať mesto, ktoré je zriaďovateľom SRBB. Nezisková spoločnosť financuje svoje aktivity z výnosov z komerčnej výstavby. Doteraz realizovala dva bytové domy na Osuského ulici a Humenskom námestí v Petržalke.

Nájomné byty v Bratislave narážajú na odpor

Objekt Žitava vo Vrakuni Zdroj: Google StreetView

Vrakuňa ponúkla dlhšie nevyužívaný objekt obchodného centra Žitava, ktorý treba zbúrať. Na jeho mieste by vyrástol päťpodlažný dom so 61 nájomnými bytmi, dodáva E. Hulalová. Konštrukcia stavby má umožniť prispôsobiť dispozície a počet izieb podľa toho, aké rodiny alebo jednotlivci budú o byty žiadať.

Spoločnosť už predložila projekt na územné konanie. O asanácii a prenájme pozemku na Žitavskej ulici ešte musia rozhodnúť poslanci mestskej časti, hlasovať majú na aprílovom zasadnutí. Proti výstavbe protestujú niektorí obyvatelia okolitých ulíc, ktorí spísali petíciu.

Súhlas mesta, ktoré nehnuteľnosti vlastní, už projekt dostal. Ak napokon získa aj súhlas vrakunského zastupiteľstva, bude treba ešte doriešiť financovanie búrania, ktoré má stáť vyše dvestotisíc eur. Nie je ho totiž možné zaplatiť z prostriedkov zo ŠFRB. Asanácia sa týka jedného objektu Žitavy a lávky, ktorá ho spája s druhou budovou. V nej je reštaurácia a zostane zachovaná.

Pre projekt v Rači ponúkla mestská časť pozemok na ulici Na Pasekách. Projekt počíta s domom s 24 nájomnými bytmi, garážami a parkoviskom. Aj tu sa stretol s nesúhlasom obyvateľov lokality a na februárovom zastupiteľstve miestni poslanci neschválili uznesenie o spolupráci so SRBB a prenájom pozemkov.

V susedstve sa totiž stavajú dva bytové domy. Pôvodní obyvatelia hovoria, že už teraz majú problémy s parkovaním, dopravnou dostupnosťou a nedostatočnou kanalizáciou. Na zastupiteľstve sa diskutovalo o možnosti ponúknuť iné pozemky. Mesto však zruší zverenie pozemkov Na Pasekách mestskej časti, ak račianski poslanci neodobria výstavbu nájomných bytov.

Tretí projekt, rekonštrukciu bývalej podnikovej ubytovne na ulici Pri Habánskom mlyne neďaleko Patrónky a Horského parku, brzdí zas spor s rodinou, ktorá sa nechce z domu vysťahovať. Manželia tvrdia, že majú nárok na odkúpenie bytu.

Magistrát vysvetľuje, že nejde o byt, ale ubytovaciu jednotku prenajatú na základe zmluvy o ubytovaní, a preto ho podľa zákona nemôže predať. Mesto chcelo začať s rekonštrukciou ubytovne na nájomný bytový dom už vlani, musí však počkať na rozhodnutie súdu.

V rámci rekonštrukcie s odhadovanými nákladmi 1,2 milióna eur bude stavba zateplená, vymenia sa okná, pribudne výťah a nové schodisko. Namiesto 36 jednoizbových buniek vznikne 21 jedno- až trojizbových bytov s výmerami od 26 do 76 štvorcových metrov, na prízemí zostane občianska vybavenosť.

Mesto plánuje v lete dokončiť výstavbu nájomného bytového domu na Čapajevovej ulici v Petržalke so 48 jedno- a dvojizbovými bytmi. Projekt za 2,8 milióna eur financuje z mestského fondu rozvoja bývania.