Česi a Slováci majú aj po rozdelení štátu do dvoch samostatných republík veľa spoločného, a to aj v rámci financií a investovania. Ako konštatoval hlavný ekonóm českej investičnej skupiny DRFG Martin Slaný, najobľúbenejším aktívom v oboch krajinách sú nehnuteľnosti. Vyplýva to aj z historickej skúsenosti a kultúrno-sociálneho nastavenia oboch národov. „Obe krajiny obľubujeme niečo, na čo si vieme siahnuť. A to nehnuteľnosti spĺňajú,“ podotkol Slaný.
Obľuba vlastniť nehnuteľnosť je pritom podľa neho jednou z najvyšších v rámci Európy. Rast úrokových sadzieb v posledných rokoch spôsobil, že sa dopyt po nehnuteľnostiach v oboch krajinách podľa ekonóma znížil. Čo sa týka budúceho vývoja cien nehnuteľností, predpokladá, že porastú. Nie je podľa dôvod na to, aby nerástli, tvrdí.
Avšak vysoké ceny nehnuteľností budú podľa Slaného motiváciou na to, aby rástol podiel nájomného bývania. Tento trend sa bude meniť podľa neho veľmi pomaly, ale bude. Rast cien nehnuteľností asi nebude taký dynamický ako pred pandémiou, ceny však porastú, myslí si ekonóm.
Spoločným zmýšľaním v rámci investícií v oboch krajinách je podľa neho aj sporenie si na dôchodok. „Ľudia neveria štátnemu systému a že sa o nich štát postará,“ uvádza ekonóm. To podľa jeho slov rozhýbalo ľudí investovať aj do tejto oblasti. Svoj vplyv na zmýšľanie ľudí má aj vysoká inflácia, ktorá ich podľa Slaného „rozinvestovala“. Bolo tu obdobie obľúbenosti termínovaných vkladov, no zvýšil sa aj podiel v štandardných investičných nástrojoch, ako sú