Naša krajina má po Luxembursku druhý najnižší podiel mestského obyvateľstva (19 percent) a spolu so Slovinskom sú to jediné krajiny, v ktorých žije v mestách menej ako pätina obyvateľov.

V podiele vidieckeho obyvateľstva je Slovinsko pred nami a rovnako aj Litva. Slovensko má totiž z týchto krajín najvyšší podiel obyvateľov žijúcich v satelitoch veľkých miest.

Takmer vyrovnaný podiel obyvateľstva podľa typu sídiel majú Česko, Maďarsko a Fínsko. V priemere za celú EÚ žilo v minulom roku 40,2 percenta obyvateľov v mestách. Eurostat túto kategóriu oficiálne označuje husto obývané oblasti.

V oblastiach so strednou hustotou osídlenia (predmestia, malé mestá) žilo 32 percent obyvateľov únie a v riedko osídlených oblastiach (vidiek) to bolo 27,8 percenta, uvádza Eurostat.

Najmestskejšia je Británia, najvidieckejšie Luxembursko aj Slovensko

Podiel mestského obyvateľstva podľa regiónov Zdroj: Eurostat

Satelity má najradšej Belgicko

Takmer polovica obyvateľov je sústredená v mestách aj v Španielsku a na Malte a vysoký podiel mestskej populácie majú aj Bulharsko a Holandsko.

Bývanie na predmestiach a v satelitných mestečkách je výrazne najrozšírenejšie v Belgicku, kde má až 57-percentný podiel. Na druhom mieste je Malta s podielom necelých 45 percent.

Ostrovný štát s podobným počtom obyvateľov ako má Bratislava je vďaka tomu najmenej vidieckou krajinou v únii. Satelity a malé mestá sú najmenej obľúbené v Litve, kde v nich žije necelá desatina ľudí.

Vidiek má podiel nižší ako v únii aj vo Veľkej Británii, Holandsku, Belgicku, Nemecku, Taliansku, Španielsku, Cypre a Portugalsku. Za priemernú krajinu v únii možno na základe podielu obyvateľstva podľa typu sídiel označiť Švédsko, kde žije 41,2 percenta mestského obyvateľstva, 30,3 percenta v malých mestách a na predmestiach a 28,6 percenta na vidieku.

Mestské obyvateľstvo
Najvyšší podiel (v %) Najnižší podiel (v %)
V. Británia 58,6 Luxembursko 18,3
Cyprus 54,7 Slovensko 19,0
Španielsko 48,5 Slovinsko 19,1
Malta 48,0 Belgicko 26,7
Bulharsko 45,7 Chorvátsko 28,2
Zdroj: Eurostat
Vidiecke obyvateľstvo
Najvyšší podiel (v %) Najnižší podiel (v %)
Luxembursko 51,0 Malta 7,6
Slovinsko 49,8 V. Británia 13,4
Litva 47,6 Holandsko 14,6
Slovensko 45,6 Belgicko 16,1
Dánsko 44,4 Nemecko 22,6
Zdroj: Eurostat
Obyvateľstvo predmestí a malých miest
Najvyšší podiel (v %) Najnižší podiel (v %)
Belgicko 57,1 Litva 9,6
Malta 44,5 Estónsko 14,7
Taliansko 43,0 Cyprus 19,3
Nemecko 41,7 Dánsko 20,6
Holandsko 40,2 Lotyšsko 20,7
Zdroj: Eurostat

Najlepšie verejné priestory majú Severania

Pri príležitosti Svetového dňa bývania, ktorý Organizácia spojených národov vyhlásila na prvý októbrový pondelok a pripomína si ho od roku 1986, uverejnil Eurostat aj výsledky prieskumu spokojnosti s verejnými priestormi v mestách. Téma tohtoročného svetového dňa totiž znela Verejné priestory pre všetkých.

Na otázku, ako sú spokojní s oddychovými a zelenými priestormi, odpovedali obyvatelia husto osídlených oblastí vo veku od 16 rokov. Priestory vo svojom meste mali ohodnotiť na škále od 0 (úplne nespokojný) do 10 (úplne spokojný).

Najspokojnejší boli obyvatelia miest vo Fínsku, Švédsku a Dánsku, kde priemerná známka dosiahla osem a viac. Priemer za celú úniu bol 6,9. Na Slovensku dosiahla spokojnosť známku 6,4 rovnako ako na Malte a podobne ako v Maďarsku. Najmenej spokojní sú obyvatelia miest v Grécku a Bulharsku.

Najmestskejšia je Británia, najvidieckejšie Luxembursko aj Slovensko

Spokojnosť s oddychovými a zelenými priestormi v husto obývaných oblastiach Zdroj: Eurostat