V letmom pohľade by sa zdalo, že ide o štyri vežičky voľne stojace okolo domu. Sú to však krídla, ktoré ležia na spoločnej kamennej báze. Túžbu majiteľa po mieste, kde by veľká rodina trávila voľné chvíle a mohla sa venovať aj spoločenskému životu, splnila Macdonald Wright Architects, malá architektonická firma jeho zaťa, ktorá toto miesto aj vyhľadala.
Na realizáciu náročného projektu (pozrite si video) so samotným sídlom s plochou 1 443 štvorcových metrov – bez vedľajších objektov, napríklad domu správcu – sa spojili s takisto malým waleským ateliérom Rural Office for Architecture a v rokoch 2009 až 2016 stavbu zrealizovali.
Caring Wood Zdroj: Heiko Prigge
Caring Wood Zdroj: James Morris
Rozprestiera sa na 34-hektárovej parcele východne od dedinky Otham v dištrikte Maidstone, hlavného mesta grófstva Kent. Niečo vyše kilometer vzdušnou čiarou leží turistami hojne navštevovaný vodný hrad Leeds (pozrite si foto).
Caring Wood je očividne historický názov lokality, keďže k budove sa odbočuje z cesty Coring Lane. Pramene uvádzajú, že pri zriadení farmy na tomto mieste vyklčovali les (wood).
Caring Wood Zdroj: James Morris
Dizajn má regionálne korene. K streche pripomínajúcej stodolu inšpirovala štyristoročná tradícia kentských červenohnedých hranatých veží oust na sušenie chmeľu (pozrite si foto).
Tvar budovy ovplyvnilo tiež sídlo Goddards (pozrite si foto) v susednom grófstve Surrey (1910, Edwin Lutyens, Charles Voysey). Mesačník Architecture Today skonštatoval podobnosť veží so zvonicou stredovekého kostolíka v kentskej obci Brookland (pozrite si foto).
Caring Wood Zdroj: James Morris
Caring Wood Zdroj: James Morris
Dom pri strmom vŕšku nepôsobí dominantne. V panoráme ho často zacláňajú stromy, ktorých tu majiteľ vysadil 27-tisíc. Výsadba na obnovu zalesnenia bola podmienkou udelenia stavebného povolenia. Na parcele jednako prevažujú lúky, vstup od severovýchodu lemuje sad s päťsto čerešňami.
Hlavnú, takmer štvorcovú budovu postavili okolo dvora tak, aby bol v jej strede. Dvorom s centrálnou plytkou nádržkou s abstraktnou vegetabilnou plastikou splnili architekti želanie majiteľa mať v dome kút, „kde by si mohol posedieť a v pokoji rozmýšľať“.
Caring Wood Zdroj: Heiko Prigge
Caring Wood Zdroj: Heiko Prigge
Vstup vedie do priestoru, ktorý nazvali zóna zábavy. Dvojitou výškou s pôsobivým stropom v negatíve veží získala „zóna“ monumentalitu, exponovaním diel z rodinnej zbierky umenia medzi sporým nábytkom a pri bielych stenách však zároveň aj neosobný ráz.
„Zónu“ člení sieň na koncerty vážnej hudby, kde sa pohodlne usadí viac ako päťdesiat hostí, biliardový kút a kino. Oddelený priestor v západnom nároží s točitými vnútornými schodmi je vyhradený pre hostí.
Suterénne chodby spájajú „zónu“ s krídlami. V troch z nich sú v každom tri spálne pre majiteľove dcéry s rodinami, v západnom krídle je majiteľov apartmán.
Caring Wood Zdroj: James Morris
Caring Wood Zdroj: James Morris
Drevenými priamymi schodmi, ktoré sa pre väčší efekt smerom nadol rozširujú, sa schádza do spoločných denných priestorov s plochou 850 štvorcových metrov, usporiadaných okolo dvora. Kuchyňa vo východnom trakte sa otvára na veľkú terasu, jednu z viacerých v budove, ktoré sú v rôznych úrovniach a na rôznych stranách.
Na severnej strane sa obracia k dvoru jedáleň. Oproti nej je knižnica, najmenší priestor tejto časti, z ktorého sa vychádza na dvor. Medzi jedálňou a knižnicou je obývacia izba.
Caring Wood Zdroj: James Morris
Caring Wood je vyspelá ekologická, CO2 neutrálna budova. Vďaka primárnemu zdroju energie z tepelných čerpadiel podporených fotovoltickými panelmi je nadštandardne úsporná. Využíva aj zhromaždenú dažďovú vodu.
Profituje z toho, že ju zapustili do terénu a zohľadnili prevažujúci smer vetra. Prirodzené vetranie riešili cez dvor a stropné okná veží, ktorých výška umožňuje komínový efekt.
Caring Wood Zdroj: James Morris
Na výstavbu použili miestny materiál, terakotové dlaždice, kvalitný hrubozrnný pieskovec z neďalekého lomu a tradičné hlinené krytiny, kentské „pegy“, ktoré vyrábajú rovnakým spôsobom ako pre historické veže oust. Upevnili ich už však na súčasnú konštrukciu z laminovaného dreva uloženého na kríž.