Ak chcete stavať alebo kupovať byt na investíciu v bratislavskom Lamači, dobre si to premyslite. Budete ho totiž predávať najdlhšie zo všetkých lokalít hlavného mesta a v priemere vás to bude stáť tri roky a deväť mesiacov času.
Aj takéto závery vyplynuli z aktuálneho polročného prieskumu poradenskej spoločnosti Jones Lang LaSalle (JLL). Naopak, najrýchlejšie, za približne pol roka, sa predá byt v Devínskej Novej Vsi a Vrakuni. Môže to byť spôsobené najmä zameraním novostavieb na menšie výmery, nižšie ceny a teda ľahšie predajné byty.
Zo skúmanej vzorky 4 361 bytov, z toho 3 102 voľných, vyplynulo, že neplatí ani pravidlo, ktoré pri zvyšujúcej sa metráži bytu znižuje jeho priemernú cenu na štvorec. V Ružinove to funguje naopak, kým ceny najmenších bytov s výmerou do 30 m2, stoja v priemere cca 1 700 eur/m2 s DPH, päťnásobne väčšie sú aj dvojnásobne drahšie.
Ceny bytov, za ktoré sa reálne predávajú, a tie, ktoré očakávajú developeri sa naďalej rozchádzajú. Najväčší rozdiel je v Starom Meste, kde je predajná cena o viac než 16 percent nižšia ako cenníková. Je to však spôsobené najmä extrémami, napríklad ponuka v Paláci Motešických presahuje 6-tisíc eur/m2.
Priemerná doba predaja bytov Zdroj: Jones Lang LaSalle
Naopak, v Petržalke je tento pomer opačný, v skutočnosti sa predávajú byty o vyše sedem percent drahšie než je ponuka. Podľa Petra Nitschneidera zo spoločnosti je to spôsobené najmä faktom, že Petržalčania chcú ostať bývať vo svojej štvrti a prechádzajú z menších bytov do väčších. Aj dopyt je vyšší.
Predaj bytov na tomto sídlisku patril za obdobie od marca do septembra tohto roka medzi tri najlepšie sa vyvíjajúce. Najviac sa darilo Starému Mestu vďaka projektu Panorama City a Ružinovu vďaka veľkej ponuke i množstvu štartovacích bytov.
Priemerná cena podľa projektov Zdroj: Jones Lang LaSalle
Cena nového bývania podľa JLL posledného pol roka stagnuje alebo sa mierne znižuje. A hoci priemerná úroveň je niekde na 2 040 eur/m2 s daňou, v skutočnosti sa predávajú lacnejšie projekty. Medián je o vyše sto eur nižšie.
Spoločnosť rozdeľuje hlavné mesto v prieskume na mestské štvrti, nie obvody, nakoľko sú v rámci nich veľké rozdiely, napríklad Bratislava II zahŕňa Vrakuňu i Ružinov. Na jednej strane to prináša presnejšie čísla, na druhej strane niektoré štvrte dokáže priveľmi ovplyvniť aj jediný projekt.
Najpredávanejšie byty podľa počtu izieb Zdroj: Jones Lang LaSalle