Zahraničné metropoly zažívajú rozkvet štvrtí, ktoré doteraz patrili k tým chudobnejším. Newyorský Brooklyn je zrazu obľúbenejší ako Manhattan a berlínsky Kreuzberg je autentickejší ako centrum. Kým metropoly si môžu vybrať, akým smerom sa vo svojom rozvoji uberú, pre decentný rozmer slovenských sídiel je zaujímavejší koncept „5-minute walk“. Do piatich minút má mať obyvateľ prístupné všetko, čo na bežný život potrebuje.

Čo určuje hodnotu bývania?

V realitnom biznise dlho panuje presvedčenie, že kľúčovým parametrom ceny nehnuteľnosti je lokalita, ideálne pozícia voči centru mesta. Koncepcie nových štvrtí hovoria o lokalite nie z pohľadu blízkosti k centru, ale podľa blízkosti k potrebám obyvateľov.

Spomínaný prístup „päťminútovky“ vychádza z potreby odbremeniť ulice od znečistenia, preľudnenia alebo príliš hustej dopravy. O niekoľko rokov sa teda už ani hodnota nehnuteľnosti nebude posudzovať podľa vzdialenosti od centra mesta, ale podľa úžitku, ktorú poskytuje svojim majiteľom.

Práve úžitok sa mnohým spája s kombináciou výberu lokality a iných faktorov. „Paradigma výberu nehnuteľnosti známa ako ´lokalita, lokalita, lokalita´ sa relativizuje. Už to nie je len o jednom kritériu. Na úroveň lokality sa dostávajú iné parametre, predovšetkým kvalita bývania,“ hovorí Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti ISOVER. „Bývať síce v centre, ale v zle riešenom byte, dnes už ľudia nechcú. Bývanie musí byť aj zdravé, bezpečné a spĺňať ďalšie parametre, ako napríklad dostatok svetla, nízka hladina hluku v prostredí a náklady na bývanie. Bývame predsa v konečnom dôsledku v byte, teda v interiéri, nie na ulici, nech má akokoľvek zvučné meno,“ upresňuje Alexander Prizemin.

Ako developeri vyberajú lokality pre projekty

Architekt a projektant vedia ovplyvniť vzhľad bytu a do veľkej miery určiť komfort bývania, no lokalitu má v rukách developer. A dobrý developer si vyberie dobré miesto pre svoj projekt. Aj preto sa developeri, ktorí budujú rezidenčné projekty nesústreďujú iba na lokality v centre alebo jeho susedstve. Na to, aby dobrý developer vybral a kúpil pozemok, na ktorom postaví svoj projekt, preskúma desiatky takých, ktoré mu nevyhovujú. „Vždy sa pozeráme na to, ako na tom mieste raz budú fungovať rodiny s deťmi. To je prvá a najdôležitejšia vec. Kde je škola, škôlka? Budem musieť deti do školy voziť alebo to majú za rohom? Dostanú sa tam peši a bezpečne, pretože nemusia prechádzať cez desať križovatiek a nemusia ísť mestskou dopravou?“ vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti YIT Milan Murcko a dodáva, že nie je dôležité len to, čo je za múrmi budovy, ale aj to, čo je okolo nej. „Stále sledujeme výberom lokality a dizajnom to, aby sme vytvorili čo najlepšie prostredie, dodáva Milan Murcko.

„Najbližšie k centru“ už nie je odpoveď na to, kde bývať

Na zelenom bývaní záleží

Faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitnú lokalitu, pribúda. Nie je to len infraštruktúra, ale aj to, ako stavba ovplyvňuje okolité prostredie. Nároky Slovákov na šetrnosť k životnému prostrediu rastú a týka sa to aj oblasti bývania. Od roku 2015 sa postupne objavujú bytové domy v pasívnom štandarde. Prvý z nich postavili v Trnave a nazvali ho Zelené átrium. Dnes sa pýši medzinárodným certifikátom trvalo udržateľných budov LEED Platinum. Je príjemné vedieť, že bývate na mieste, ktoré neodkrojilo z ornej pôdy a nebol kvôli nemu vyrúbaný les. „Zelené átrium nie je panelák na sídlisku. Kvalite stavby zodpovedá aj životný štýl lokality,“ hovorí architekt Miroslav Marko, autor a investor projektu a dodáva, že cieľom projektu bolo ukázať, že má zmysel u nás stavať domy s minimálnou spotrebou energie už teraz a nie je potrebné čakať na platnosť smerníc či zmenu legislatívy. To, či je bývanie šetrné k prírode bude v budúcnosti čoraz dôležitejšie.

Ako bývať lepšie

Späť však k faktorom, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú denný rytmus v domácnosti a netreba na ne zabudnúť pri výbere nového bývania. Dispozícia, veľkosť a cena bytu nie sú všetko. „Je dôležité nezabúdať na faktory ako je hlučnosť, prašnosť, či prevádzkové náklady. Ľudia na to pri výbere bývania niekedy zabúdajú, ale darmo budete bývať v krásnom dome na námestí, keď bude tmavý, vlhký a budete trpieť hlukom z ulice. Zo skúseností vieme, že krátko po nasťahovaní už lokalita nie je to najdôležitejšie, čo ľudia vnímajú. Ide najmä o pocit, ktorý máte vo vnútri,“ prízvukuje Alexander Prizemin zo spoločnosti ISOVER.