Architektúra pracovného prostredia sa v posledných desaťročiach výrazne zmenila. Kým v minulosti bol pre kancelárske budovy typický trend prísnej funkcionality a strohosti, dnes sa nové biznis centrá pretekajú v tom, ako vytvoriť zdravšie a krajšie prostredie. Príjemné a zdravé pracovné prostredie sa stalo mantrou, ktorá má prilákať tých najkvalitnejších zamestnancov a zvýšiť ich efektivitu. Táto téma je však u nás stále veľmi mladá a charakterizuje ju najmä živelnosť.

Množstvo nových kancelárskych priestorov sa inšpirovalo známymi zahraničnými príkladmi alebo prevzalo viac či menej kriticky niektoré z módnych trendov. No okrem spätnej väzby od zamestnancov dnes u nás zatiaľ neexistuje nástroj, ako ich snahy posúdiť a ohodnotiť. Kvalitu pracovného prostredia z hľadiska zdravia a pohody svojich užívateľov posudzuje certifikát WELL. Certifikáty LEED a BREEAM sú na Slovensku už dobre zabehnuté. Odborníci veria, že WELL môže do tejto diskusie priniesť systém a profesionalitu.

Zeleň a sedacie vaky nie sú všetko

Dobrým príkladom snahy o zadefinovanie rámcov v diskusii o zdravom a pohodovom pracovnom prostredí je súťaž Office roka, ktorú už tretí rok vyhlasuje realitná spoločnosť CBRE. Porota v nej posudzuje podobné atribúty, akým sa venuje samotný WELL certifikát. Ten však ide na rozdiel od spomínanej súťaže naozaj do veľkého detailu. „Certifikát hodnotí budovu z hľadiska jedenástich oblastí: vzduch, voda, výživa, svetlo, pohyb, tepelný komfort, zvuk, materiály, myseľ, komunita a inovácie. Oblasť “vzduch” je však napríklad rozdelená do 14 samostatných prvkov, kde v rámci certifikácie skúmame napríklad to, či sa striktne dodržiava zákaz fajčenia v celej budove, či klimatizácia spĺňa extrémne náročné nároky na hygienu, alebo či má interiér dobre navrhnutý manažment zvlhčovania vzduchu. Rovnako dôkladne sú rozpracované aj ostatné oblasti. Ideme teda naozaj do veľmi veľkého detailu,” hovorí Samuel Sůra, špecialista na certifikáciu zo spoločnosti SALVIS.

Čo hovoria čísla

Certifikát WELL je nadstavbou, na ktorú museli v spoločnosti dozrieť podmienky. „Na pracovnom trhu sa stále pohybuje veľká skupina ľudí zo staršej generácie, pre ktorých je otázka ovocia v kuchynke, zvukovej izolácie zasadačky či konkrétny systém filtrovania klimatizácie tak trochu sci-fi. Na druhej strane tu však máme povestných mileniálov, ktorí majú v tejto oblasti veľké očakávania. A koniec koncov, výskumy im dávajú za pravdu,” konštatuje špecialista na environmentálne certifikácie Vladimír Balent zo spoločnosti ISOVER, ktorá sa dlhodobo venuje konceptu multi-komfort v oblasti bývania.

Podobné parametre posudzuje práve certifikát WELL, ktorý vznikol na základe šesťročného výskumu a v zahraničí funguje od roku 2014. Do septembra 2018 sa do procesu certifikácie zapojilo 991 projektov z 35 krajín. Certifikát vlastní už 116 z prihlásených projektov. „Výskumy spoločnosti International WELL Building Institute (IWBI) hovoria, že v budovách s WELL certifikátom sa ľudia cítia o 50 percent produktívnejší a majú o 5 až 10 percent nižší počet dní práceneschopnosti. Nehovoriac o tom, že pri dnešnej saturácii pracovného trhu môže byť aj kvalitné pracovné prostredie jedným z účinných nástrojov, ako prilákať a udržať si tých najlepších,” upresňuje Vladimír Balent.

Prvé lastovičky na Slovensku

Na Slovensku zatiaľ oficiálne vstúpili do procesu certifikácie len tri projekty. Všetky tri sú súčasťou zóny Nové Nivy, developerského projektu HB Reavis. Ide o Nivy Tower (veža, ktorá má byť súčasťou projektu Stanica Nivy), Twin City Tower (nová už stojaca veža dominujúca kancelárskemu komplexu Twin City) a nové kancelárske priestory spoločnosti HB Reavis nachádzajúce sa v kancelárskom komplexe Twin City, v bloku C. „Wellbeing považujeme za základný stavebný kameň zdravého pracovného prostredia. Sme presvedčení, že kvalitnými pracovnými priestormi vieme našim klientom pomôcť dosiahnuť ich obchodné úspechy aj vďaka zdravším, spokojnejším a angažovanejším zamestnancom. Preto je našou ambíciou byť medzi prvými  na trhu a významne investovať do užívateľsky orientovaných metód projektovania podľa štandardov certifikácie International WELL Building Institute,” hovorí Dalibor Surový, Country Leasing Director zo spoločnosti HB Reavis. V susednom Česku sú registrované štyri budovy, v Maďarsku ich je deväť a v Poľsku devätnásť.

Môže budova zvýšiť produktivitu zamestnancov?

Vizualizácia Twin City Tower Zdroj: HB Reavis

Nadstavba, ktorá tvorí základy

Certifikácia budovy je vždy náročná, nech ide o ktorýkoľvek zo známych certifikátov. Okrem samotného papierovania sa musí investor pripraviť na aktívne hľadanie riešení v sporných momentoch a na zmeny, ktoré vopred nedokázal nikto predvídať, no sú nutné. „Certifikát WELL predstavuje nadstavbu, obrazne ho môžeme nazvať akýmsi najvyšším poschodím stavebníckej Maslowovej pyramídy - prichádza na rad až vtedy, keď sú všetky ostatné potreby a povinnosti splnené. Na druhej strane si však musíme uvedomiť, aký veľký a bazálny vplyv má na ľudí prostredie, v ktorom trávia veľkú časť svojho produktívneho života a do akej miery dokáže ovplyvniť napríklad ich produktivitu. V tom momente sa z nadstavby môže ľahko stať základný kameň,” myslí si Vladimír Balent.

Užívateľsky orientovaná certifikácia je silným tromfom v rukách jej držiteľa, ktorý vďaka nej môže pritiahnuť inovatívne biznisy a ľudí a, čo je dnes ešte dôležitejšie, aj si ich udržať. „Takáto budova priláka spoločnosti, ktoré rozumejú hodnote svojich ľudí a starajú sa o nich,“ uzatvára Samuel Sůra.