Česká realitná skupina Sekyra čoskoro odštartuje svoj prvý veľký slovenský projekt. V Mlynskej doline na západe Bratislavy postaví na pozemkoch odkúpených od Slovenskej televízie v dvoch etapách polyfunkčný komplex Cubicon s takmer 400 bytmi. Developer SG Residential II, s.r.o., ktorý je členom Sekyra Group, začne prvú etapu Cubiconu budovať v druhom štvrťroku 2007. Vyrastie na ulici Staré Grunty v Mlynskej doline medzi mestskou diaľnicou, tunelom Sitina a mestskou časťou Karlova Ves.

V januári tohto roka projekt získal rozhodnutie o umiestnení stavby a v súčasnosti čaká na stavebné povolenie. Celkové investičné náklady na prvú fázu výstavby očakáva developer vo výške približne jednej miliardy korún. Do jesene 2009 by mal vyrásť polyfunkčný komplex, ktorý bude pozostávať z dvoch bytových domov s pôdorysom v tvare písmena L a samostatného preskleného trojposchodového obchodného centra.

V Mlynskej doline bude nová štvrť Cubicon

Sedemposchodové bytové domy s celkovou podlahovou plochou 25 840 m2 prinesú Mlynskej doline 175 dvoj- až päťizbových bytov s rozlohou zhruba od 47 do 184 m2. Súčasťou väčšiny bytov bude balkón, terasa alebo lodžia.

V obchodnom centre s celkovou podlahovou plochou 14 670 m2 developer vybuduje supermarket, obchody, služby, reštaurácie, administratívne priestory a iné prevádzky. Samotné obchodné priestory by mali tvoriť približne polovicu rozlohy, zvyšok pripadne na zariadenia pre šport, fitnes a relax, ako aj stravovacie priestory.

Súčasťou komplexu Cubicon bude aj podzemná garáž s približne 290 parkovacími miestami a vonkajšie parkovisko s 250 státiami. Predpokladaným termínom ukončenia výstavby prvej etapy je jeseň 2009. Finančným partnerom je Slovenská sporiteľňa.

Polyfunkčný objekt v Mlynskej doline čaká po dokončení výstavby prvej etapy svoje pokračovanie. „Na tomto území plánujeme aj druhú fázu bytovej výstavby, ktorá by mala rozšíriť ponuku o ďalších dvesto bytov. Náklady na realizáciu oboch etáp investičného zámeru by mali dosiahnuť 1,8 miliardy korún,” hovorí pre eTREND výkonný riaditeľ Sekyra Group SK Peter Klima. Podľa riaditeľa začnú s predajom bytov v marci 2007. Predpokladaná priemerná cena bytu aj s príslušenstvom je zhruba 53-tisíc korún s DPH za meter štvorcový.

Výstavba polyfunkčného komplexu Cubicon v Mlynskej doline je pilotným projektom spoločnosti Sekyra Group na Slovensku. „V štádiu príprav sú ďalšie dve záujmové oblasti, a to Starohorská ulica v centre Bratislavy, kde pripravujeme výstavbu polyfunkčného objektu a areál BCT s celkovou plochou okolo 160-tisíc štvorcových metrov. Naším cieľom je celková revitalizácia tohto územia,“ hovorí P. Klima.

Česká skupina Sekyra Group je investičnou a developerskou spoločnosťou, aktívnou aj na ruskom, ukrajinskom, slovenskom, chorvátskom a srbskom realitnom trhu. Medzi jej najvýznamnejšie projekty patrí výstavba T-Mobile Centra v Prahe. V súčasnosti stavia rezidenciu Rozhľadňa s približne sto bytmi v Prahe a pripravuje okrem iných aj realizáciu administratívnej budovy v Brne.

Vizualizácia – Sekyra Group