Projekt vyrastie na území chránenej mestskej rezervácie, dvojica bytových domov bude súčasťou historickej pamiatky medzi Továrenskou a Hviezdoslavovou ulicou. Nižší bude mať šesť nadzemných podlaží a nachádza sa na rohu pozemku, vyšší bude mať jedno ustúpené podlažie navyše.
Výmery jedno- až štvorizbových bytov začínajú na úrovni 34 až 115 m2. Ich ceny štartujú na 62-tisíc eur vrátane DPH. V prepočte ide o 1 600 až 1 700 eur za štvorcový meter. Podľa oficiálnej webstránky je niekoľko jednotiek rezervovaných, väčšina je voľná. Predaj zabezpečuje miestna realitná kancelária XX Real Košice.
Mlynská bašta Zdroj: Cresco Group
Ceny bytov v Mlynskej bašte približne zodpovedajú konkurencii nachádzajúcej sa neďaleko centra, napríklad projektu Žižkova či Rezidencia pri Radnici. Jeden z najväčších developerských projektov v meste, Nová terasa je o niečo lacnejšia, no nachádza sa ďalej od historickej časti mesta.
Cresco chce k Mlynskej bašte postaviť 109 parkovacích miest, prevažne na prízemí a prvom nadzemnom podlaží. Ich ceny sú od 9 600 po 12-tisíc. Projekt je momentálne v stavebnom konaní, výstavba má naštartovať po získaní povolenia na jeseň. Kolaudáciu bytov potom developer očakáva v druhej polovici roka 2018.
Mlynská bašta Zdroj: Cresco Group
Oživenie lokality
„Veríme, že Košičania ocenia projekt Mlynskej bašty, a to nielen ako naši klienti, budúci majitelia bytov, ale aj ako ľudia, ktorí denne chodia okolo zanedbaného areálu za plechovým plotom a možno ani netušia, že ukrýva národnú kultúrnu pamiatku,“ hovorí Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Group.
Celý areál roky chátral, šlo o neprístupný oplotený priestor. Investor chce však historické objekty zrekonštruovať a začleniť do samotného projektu. Tieto majú byť verejne prístupné obyvateľom, na vizualizáciách vidno aj otvorený vnútroblok.
Mlynská bašta - aktuálny stav Zdroj: UrbanExploration.sk
Historické územie bolo od 17. storočia súčasťou opevnenia Košíc, potom tu boli výrobné priestory a o niečo neskôr zase plochy pre bývanie. V druhej polovici minulého storočia si tu zasa miestni maliari zriadili ateliéry, objekty neskôr vyhoreli. Známy je aj názov areálu Mariánsky dvor.