Za minulý rok sa v celom svete dostavalo 106 budov s výškou presahujúcou 200 metrov. To je o 20 percent menej ako v roku predchádzajúcom a najmenej od roku 2014. Vo svojej správe to uviedla Rada pre výškové budovy a mestské bývanie (CTBUH). Podľa nej sú za spomalením výstavby najmä ekonomické ťažkosti vyvolané epidémiou Covid-19, uviedol spravodajský server CNN.

Najvyššou budovou za minulý rok je Central Park Tower v New Yorku, ktorá meria asi 472 metrov. Na čelných priečkach je aj 339 metrový mrakodrap v čínskom Wu-chane, odkiaľ sa začala epidémia šíriť. Do prvej pätice sa zmestila aj veža Shum Yip Upperhills Tower 1 v čínskom Šen-čene.

Nivy Tower
Neprehliadnite

Na Nivách v Bratislave vyrástla najvyššia budova na Slovensku. Technický štandard je vysoký

Mestom, kde vzniklo najviac nových mrakodrapov, ale v minulom roku bol Dubaj, ktorý po rokoch zosadil Šen-čen. Štyri nové výškové budovy má aj Londýn, a to napriek finančným ťažkostiam spojeným s koronavírusom a s odchodom Británie z Európskej únie.

Najviac mrakodrapov sa postavilo ako už tradične v Číne. Pribudlo ich 56, čo je viac ako polovica zo všetkých novo dostavaných. V ostatných rokoch sa tam začali stavať o poznanie menšie budovy ako predtým, čínska vláda už v roku 2016 vyzvala na ukončenie výstavby „nadrozmerných, xenocentrických a podivných" budov. V júni 2020 potom stanovila maximálnu výšku budov na 500 metrov, uvádza CNN.

Na tento rok CTBUH odhaduje, že vyrastie 125 až 150 nových budov vyšších ako 200 metrov. Rada pripomína, že ekonomická kríza z roku 2008 doznievala v stavebníctve až do roku 2010 alebo 2011, preto je potrebné počítať s tým, že epidémia Covid-19 sa bude prejavovať v investíciách a vo výstavbe aj v najbližších rokoch.