Koliba má rôzne prívlastky. Ešte stále ju mnohí považujú za lukratívne bývanie nad hlavným mestom, odkiaľ je to na skok do rozľahlých lesov Malých Karpát. Pre niekoho sa miesto spája s pásmi vinohradov a prechádzkami s rodinou. V posledných rokoch sa však čoraz viac pridáva aj názor hovoriaci o chaose plynúcom z novej výstavby.

Na mnohých ťažko prejazdných uliciach bez kúsku dopravnej koncepcie sú vedľa seba naukladané staré rodinné domy, vily v štýle takzvaného podnikateľského baroka, ale aj menšie a väčšie bytovky. S ohľadom na polohu na kopci sú prirodzene všetky „luxusné“. Ísť do takéhoto prostredia s kvalitnou a nevtieravou architektúrou a dobrými nápadmi je odvážne, lebo klient bude mať problém to objaviť.


Rande s realitou
Práve čítate - Minergo: Trocha pokoja na dopletenej Kolibe (pohľad redakcie)
Prepnite na - Koliba Minergo - zaujímavý začiatok roka (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Koliba Minergo


Okolie postaviť nanovo

Koliba Minergo (čo je dobrý projekt, ako sa o chvíľu dočítate) od skupiny ICT Istroconti môže mať tento problém. Nachádza sa síce v časti prístupnej priamo z hlavnej príjazdovej cesty, no nenápadná architektúra i schovávanie sa za rôznymi developerskými počinmi v okolí môže záujemcu odradiť. Okolitý urbanizmus je v tejto časti naozaj nevábny, moderné presklené kocky striedajú menšie pestrofarebné bytovky a tie zase malé rodinné domy, či dokonca pozastavená čierna stavba v rovine základov.

<strong>Kliknutím na obrázok otvoríte celú fotogalériu.</strong>

Fotogaléria

Minergo: Trocha pokoja na dopletenej Kolibe

Projekt by si zaslúžil viac voľného priestranstva okolo, kde sa to hemží novou výstavbou. Negatívom je rozbitá a kapacitne nedostatočná cesta na Kolibu, pričom o výstavbe novej sa stále len hovorí. Podľa informácií TRENDreality.sk sa však dohoda už skutočne blíži a tentoraz nepôjde o ďalší nekonečný príbeh.

Lokalita blízko prírody a s výbornými výhľadmi na mesto má ešte jednu nevýhodu, ktorou je vzdialenosť od občianskej vybavenosti. Koliba sa vyvíjala ako miesto, kde sa bez auta nepohnete a aj s ohľadom na nízku hustotu hromadnej dopravy treba za všetkým ísť autom. To je však v súčasnosti problém mnohých slovenských miest, a treba veriť, že infraštruktúra novú výstavbu dobehne. To sú však všetko nedostatky lokality, nie samotného projektu.

<strong>Kliknutím na obrázok otvoríte celú fotogalériu.</strong>

Fotogaléria

Minergo: Trocha pokoja na dopletenej Kolibe

Nenápadné

Hodnotenie architektúry je subjektívne, nám sa na Minergo pozdávala jednoduchosť, striedma farebná kombinácia i napríklad nepravidelné usporiadanie okien a balkónov, ktoré projekt ozvláštňujú. Minergo tvoria dva podobne veľké štvorpodlažné domy, dokopy ponúka zhruba stovku bytov. Ich ceny sa pohybujú na úrovni od 2 600 eur/m2 vrátane DPH a vyššie. To je na lokalitu tradičná čiastka, trojizbový byt s výmerou okolo 98 štvorcov stojí potom okolo 270-tisíc.

Klient za to dostáva na pohľad dobre vyzerajúci štandard zahŕňajúci aj masívne drevené parkety, hliníkové okná, či kompletnú sanitu v kúpeľni a na wc. Byty nemajú tradičné radiátory, ale systém tepelných čerpadiel a rekuperácie, viac v pohľade odborníka. To je niečo, čo ho asi najvýraznejšie odlišuje od konkurencie.

Pozitívne vnímame aj zmysel pre detail a mnoho praktických riešení. Každý byt má miesto pre veľkú skriňu hneď pri vstupe, niektoré majú na wc aj malú sprchovaciu hadicu. Byty s predzáhradkami na prízemí majú v cene zabezpečovací systém, developer tu ponúka aj jednotné riešenie markíz, pokiaľ o ňu má klient záujem. A ak chce obyvateľ silou-mocou satelit, má naň priestor na streche, káble sú vyvedené až na chodbu pred byt.

<strong>Kliknutím na obrázok otvoríte celú fotogalériu.</strong>

Fotogaléria

Minergo: Trocha pokoja na dopletenej Kolibe

Spoločná zeleň

Chodby a spoločné priestory sú bez väčších výstrelkov. Jednoduché schodisko obtočené okolo výťahu sme už videli vo veľa novostavbách, taktiež tradičné a na pohľad upratané garáže. Nevýhodou bude ich vyspádovanie na jednu stranu. Gravitácia bude totiž ťahať otvorené dvere z vyššie stojaceho auta rovno do susedného, čo sused zrejme neocení.

Pivnice nie sú mínusom svojim vzhľadom, veľkosťou, či umiestnením, ale predajnou politikou. Možno ich získať len kúpou parkovacieho miesta, nakoľko sú umiestnené rovno za ním. A cena miesta je 15-tisíc eur, k dispozícii je ich približne 150 celkovo.

Na Kolibe sa možno spoľahnúť na množstvo prirodzenej zelene v okolí, čo je možno dôvod, prečo ju mnohí developeri ignorujú. Minergo však ponúka zelený vnútroblok, ktorým budú domov prichádzať len obyvatelia spodného bloku. Tí vyššie sa musia uspokojiť s prechádzkou cez parkovisko a pomedzi predzáhradky. Nejde však o nič tragické, horší je pohľad na „kameňolom“ oproti, tento pozemok však patrí ICT a v blízkej dobe ho má nahradiť výstavba rodinných domov.

Prečo nie

Ak hľadáte slušné bývanie na Kolibe, pravdepodobne ste zmierený s chaotickou výstavbou a ďalšími negatívami spomenutými v úvode. V takom prípade predstavuje Koliba Minergo jeden z tých najlepších projektov, na druhej strane vôbec nie najlacnejších. Triezva architektúra a množstvo praktických riešení spojené so zjavným využívaním zdravého rozumu sú dobrým receptom na dobrú novostavbu.


Rande s realitou
Práve čítate - Minergo: Trocha pokoja na dopletenej Kolibe (pohľad redakcie)
Prepnite na - Koliba Minergo - zaujímavý začiatok roka (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Koliba Minergo


Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.