Výbuch plynu na deviatom poschodí v 12-poschodovej bytovke na Mukačevskej ulici vo východoslovenskom Prešove 6. decembra 2019 krátko po poludní najskôr Slovensko šokoval. Potom celú krajinu v reakcii na tragédiu neuveriteľne spojil.

O strechu nad hlavou prišlo vtedy 118 obyvateľov z Mukačevskej ulice 7 zo 48 bytov. Osem z nich aj o život a nezasadli si preto s rodinou o pár týždňov k sviatočnému štedrovečernému stolu. Mesto až 18. februára 2020 odvolalo mimoriadnu situáciu po výbuchu.

V predvianočnom čase, ktorý zapadol do kampane pred parlamentnými voľbami vo februári 2020, preukázali Slováci veľkú mieru solidarity a finančnej pomoci. Do mestskej zbierky na pomoc Prešovčanom postihnutých výbuchom sa zapojili darcovia zo Slovenska aj zo zahraničia. Spolu poslali vyše päť miliónov eur.

Bytovku zbúrali za tri dni

Nasadenie takého počtu záchranných zložiek a techniky Slovensko dovtedy nezažilo. Zasahovali na mieste nešťastia vyše 30 hodín a požiar sa podarilo zvládnuť večer. Jeho príčinou boli asi výkopové práce, ktoré narušili plynové potrubie.

Záhradné sady v Prešove
Neprehliadnite

Záhradné sady prinesú Prešovu novú štvrť s približne tisíc obyvateľmi

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa