Investorská firma P.G.A. spol. s r.o. totiž štátnym orgánom na posúdenie predložila zámer výstavby nájomných bytov v areáli Matadoru. Cieľom je postaviť päť sedem- až osempodlažných bytoviek s celkovo 272 bytmi.

Na pozemku s veľkosťou jeden a pol hektára tak vznikne nové bývanie s občianskou vybavenosťou na prízemí. Parkovanie sa pripravuje v dvoch variantoch, jeden hovorí o 452 parkovacích miestach, druhý o 297. Oba sa odvolávajú aj na pripravované podzemné parkovanie pre tisícky áut, čo pravdepodobne súvisí s dlho plánovanou výstavbou v priemyselnej zóne.

Podľa dokumentov majú byť byty určené pre nájomníkov s regulovaným nájomným. Investorská firma ich teda má len postaviť a po dokončení ich odkúpi hlavné mesto. To ich za istých podmienok poskytne obyvateľom z reštituovaných bytov, ktoré sa prázdne vrátia majiteľom. Mesto sa zatiaľ k téme nevyjadrilo, zisťujeme stanovisko.

Predpokladaný termín štartu výstavby je začiatok budúceho roka s dokončením v lete 2016. Spolu s odhadovanými nákladmi vo výške 14 miliónov eur však ide len o predbežné odhady, ktoré sa ešte môžu významne meniť.

Veľké plány v Matadorke

Ak sa projekt realizuje, po výstavbe komplexov Vienna Gate, Septimo a Petržalské dvory pôjde o ďalší väčší zásah do územia bývalého Matadoru. Brownfield neďaleko hlavných ťahov i centra mesta získali pôvodne talianski investori združení v spoločnosti Alfagomma. Spolu s architektom Ivanom Kočanom pripravili urbanistickú štúdiu celého územia, kde chceli stavať byty, obchody, kancelárie a hotel.

Pôvodný zámer sa nepozdával obyvateľom z okolia, ktorí sa obávali prehustenia lokality a dopravných problémov. Okrem nepripravenosti lokality a územného plánu do príprav vstúpila aj finančná kríza a plány sa zbrzdili. Stavať sa mal napríklad aj 20-poschodový kancelársky vežiak od spoločnosti Kreal.

V Matadorke chcú tristo nájomných bytov

Nájomné byty v Matadore (02) Zdroj: P.G.A. spol. s r.o.

Ďalšie hektáre vlastní spoločnosť YIT Reding a Hydronika Nova priamo za dvoma vežami Vienna Gate. Tu sa taktiež pripravovala urbanistická štúdia, ktorá počítala s 25-podlažnou vežou, 400 bytmi, kanceláriami, obchodmi a službami. Zatiaľ sa ani tento projekt významnejšie neposúva vpred.

Regulované nájomné

Regulované nájomné, ktoré majú chystané nájomné byty v Matadore riešiť, je problémom už od zmeny režimu. Inštitút chráni nájomníkov v bytoch, ktoré v reštitúciách dostali späť do vlastníctva pôvodní majitelia. Títo dlhodobo kritizujú, že regulované nájomné je v porovnaní s trhovými cenami niekoľkonásobne nižšie. Štát reguláciu postupne uvoľňuje.

Slovensku hrozí aj súdny spor o milióny eur. Európsky súd v Štrasburgu totiž pred niekoľkými mesiacmi rozhodol o tom, že regulované nájomné poškodzuje vlastníkov domov a títo sú rozhodnutí žiadať odškodné. Vláda a majitelia domov dostali zhruba rok a pol na to, aby sa dohodli.

View Nájomné byty v Matadore in a larger map