- Chcela by som rozšíriť spoločný majetok s manželom o pozemok, ktorý som zdedila počas trvania manželstva. Notárka mi povedala, že kataster nechce takéto dohody zapisovať a že je lepšie pozemok darovať. Ale my s manželom sme chceli mať všetko v bezpodielovom spoluvlastníctve. Ako mám darovať polovicu pozemku? To si bude zasa vyžadovať nový geometrický plán a ďalšie zbytočné výdavky. Okrem toho, právne to už nie je to isté.
Rozsah majetku, ktorý spadá do bezpodielového spoluvlastníctva manželov je daný zákonom. Občiansky zákonník v ustanovení § 143 upravuje, že do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) spadá všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo niektorý z manželov nadobudol za trvania manželstva.
Zároveň z majetkového spoločenstva manželov vylučuje veci, ktoré boli získané darom, dedičstvom, veci, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov a veci vydané jednému z manželov v rámci reštitúcie.
V prvom rade treba zdôrazniť fakt, že k platnému darovaniu medzi manželmi môže dôjsť iba v prípade, keď predmet daru patrí do výlučného vlastníctva darujúceho manžela. Darovanie medzi manželmi sa nemôže týkať majetku, ktorý tvorí predmet BSM.
Občiansky zákonník v § 143a manželom umožňuje, aby si rozsah svojho bezpodielového spoluvlastníctva upravili aj inak, ako určuje zákon. Manželia môžu medzi sebou uzavrieť dohodu, ktorou rozsah BSM rozšíria alebo zúžia. Takto si môžu manželia do bezpodielového spoluvlastníctva pridať aj veci, ktoré by inak patrili do výlučného vlastníctva len jedného manžela alebo z BSM vylúčiť veci, ktoré by tam inak spadali.
Treťou alternatívou je dohoda manželov o tom, že vznik bezpodielového spoluvlastníctva odsunú až ku dňu zániku manželstva. V takom prípade bude každý z manželov počas trvania manželstva výlučným vlastníkom všetkého, čo nadobudne. Manželia môžu uzavrieť aj dohodu o správe spoločného majetku, podľa ktorej bude spoločný majetok spravovať iba jeden z nich alebo ho budú spravovať spoločne.
Všetky tieto dohody musia byť uzavreté písomne vo forme notárskej zápisnice. Na obsah takejto dohody sa manželia môžu vo vzťahu k tretej osobe odvolávať iba vtedy, ak dotknutej osobe bola existencia dohody známa.
Dohody týkajúce sa úpravy rozsahu BSM však možno uzatvárať iba s účinkami do budúcnosti. Ak by ste v súčasnosti chceli dohodou s manželom rozšíriť bezpodielové spoluvlastníctvo aj o veci získané dedičstvom, takáto dohoda by sa vzťahovala iba na majetok zdedený v budúcnosti. Účinky dohody ohľadne dosiaľ zdedeného majetku by nenastali. Zdedený pozemok už teda nemôžete dodatočne zahrnúť do BSM.
Zdedený pozemok môže byť iba predmetom podielového spoluvlastníctva vás a vášho manžela na základe darovacej zmluvy, ktorou na neho prevediete jednu polovicu pozemku. Na Liste vlastníctva budete potom obidvaja figurovať ako podieloví spoluvlastníci 1/2 pozemku. Na rozdiel od podielového spoluvlastníctva sa BSM na Liste vlastníctva zapisuje pre každého z manžela vždy v jednej jednine (1/1).
Váš spoluvlastnícky podiel 1/2 bude vlastne tzv. ideálny spoluvlastnícky podiel, ktorý sa teritoriálne na tvári miesta nevyčleňuje. Preto nebudete potrebovať nový geometrický plán. Ten bude na programe dňa až vtedy, ak sa v budúcnosti rozhodnete vysporiadať podielové spoluvlastníctvo k pozemku reálnym rozdelením nehnuteľnosti na dva rovnaké pozemky, každý v polovičnej výmere.
Ilustračné foto - Peter Kremský