Americké bývanie v stredoeurópskom meste. Vlastne opačne. Najprv vyrástla megalomanská vízia developera a až neskôr sa jej dielu našiel adekvátny marketing a hlavná myšlienka.
Červenou fasádou charakteristický 160-bytový vežiak blízko križovatky rušnej Račianskej a Pionierskej ulice v Bratislave svojou veľkosťou a umiestnením šokuje. Pôvodnú výškovú úroveň najbližšieho prostredia nerešpektuje a sníva si svoj vlastný sen.
Developerská spoločnosť Zipp, ktorá za týmto projektom stojí, pritom argumentuje okolitými výškovkami vzdialenými cez ulicu. Ostatné v okolí sa im má prispôsobiť. O politike – my postavíme, vy sa prispôsobíte, svedčil aj pôvodný nič nehovoriaci názov Obydick a v tom čase i nevýrazná propagácia projektu. Výsledok? Za vyše dva roky výstavby dva predané byty. Pravda, dôvodom bolo aj zaseknutie realitného trhu. No projekt začal predaj ešte krátko pred krízou.
Rande s realitou
Práve čítate - Manhattan: Zvonku šok, vnútri prekvapenie (redakčné hodnotenie).
Prepnite na - Gigantický Yankee na Račianskej ulici (odborné hodnotenie).
Prepnite na - Fotogaléria z Manhattanu.
Zmena
Ľudia o bývanie stále nejavili záujem, ani s blížiacou sa kolaudáciou v lete 2010. Developer v snahe predať, na slovenské pomery zariskoval a začal hľadať riešenia. Trochu neohrabane v predstihu, no napokon oficiálne, predstavil obytný dom Manhattan. Nový predajca zo siete Remax zmenil názov, spustil bilbordovú a facebook kampaň, začal organizovať skupinové obhliadky a popri všetkom aj zlacnil. Byty do konca vlaňajška zlacneli priemerne o 15 percent, čo spolu s masívnou reklamou prinieslo za krátky čas približne 70 záujemcov. Prečítajte si všetko o zmenách.
Po novom sa premenili aj vnútorné priestory. A tak, ako projekt nepríjemne šokuje svoju veľkosťou a ignorovaním okolia, príjemne prekvapuje interiérom. Recepcia je v porovnaní s inými sterilnými projektmi namaľovaná, na stenách sú obrazy a ozdobený je aj nosný stĺp.
V Manhattane sú tri výťahy na 160 bytov, ktoré začínajú od tretieho nadzemného podlažia. Projekt ponúka mnoho rôznorodých dispozícií, tie najnižšie strácajú najmä na jednom z plusov komplexu – výhľade. Dispozične sú byty riešené pomerne triezvo a jednoducho, no cenovka 122-tisíc eur vrátane DPH za dvojizbový byt bez výhľadu, hoci aj s podlahovou plochou takmer 71 m2 sa nám zdá privysoká.
Dôvodom sú zvýšené ceny od Nového roka o 15 percent, ktoré vlaňajšiu atraktivitu bytov na križovatke znížili. A hoci zvonku to tak nevyzerá, byty majú okrem balkónov aj zasklené, či nezasklené lodžie. Po dlhom čase nezáujmu o byty je problematické otváranie okien v lodžiách, no koľajnice sa zrejme časom vyjazdia. Správcom Manhattanu je spoločnosť Byty, spol. s r.o., podľa predajcu sú mesačné náklady na dvojizbový byt na úrovni približne 107 eur.
Chodby
Spoločné priestory a chodby sú upravené, milo pôsobia kresby na dverách k rozvodovým skriniam a pivniciam na chodbách. Tie patria len k niekoľkým bytom na poschodí, zvyšné pivnice sú schované v najnižších podlažiach. Aj tie sú však omietnuté a upratané, v porovnaní s iným projektmi hoci aj tejto cenovej kategórie v Bratislave je to o štandard vyššie. Žiaľ, práve toto by však mal byť štandard.
Na vyšších poschodiach nachádzame na chodbách aj koberce, relatívne upravené sú schodištia. Navyše, každé poschodie má vlastnú zvukovo izolovanú a vetranú miestnosť pre klimatizačné jednotky. Keď sa majitelia bytov rozhodnú si ich dokúpiť, budú na jednom dostupnom mieste a nebudú špatiť fasádu. Praktické riešenie, ktoré sme naposledy videli v násobne drahšom projekte Condominium Renaissance na Dlhých Dieloch.
Manhattan sa chváli aj miestnosťou nazvanou Party Room. Veľká izba zariadená kuchynkou a sedením má byť benefitom pre obyvateľov, ktorí si tam po dohode s recepciou a zaplatení nejakej sumy (ktorej výška sa ešte tvorí) môžu urobiť vlastné stretnutie alebo oslavu. Otázna bude ochota upratať si po sebe a nerobiť taký hluk, aby sa obyvatelia nad párty miestnosťou sťažovali. Strop však je podľa predajcu zvukovoizolovaný. A hoci projekt na Račianskej prezentuje Party Room ako bezkonkurenčnú výhodu, trojicu podobných miestností majú aj Tri veže.
Na bratislavské pomery netradičné je riešenie smetných košov, ktoré nebudú špatiť okolie bytovky. Investor na ne zriadil špeciálnu miestnosť na prízemí, kam majú priamo zvnútra domu vstup obyvatelia a zvonku prostredníctvom garážovej brány smetiari.
Bez ohľadu
Omietnuté a priestranné sú aj trojpodlažné podzemné garáže s približne 200 státiami. Na niektorých miestach ich považujeme za zbytočne veľké, mohlo predsa len vzniknúť o niečo viac miest. Cena jedného je 15-tisíc eur, čo môže v budúcnosti viesť k problémom s parkovaním, keďže málokto je ochotný toľko zaplatiť za jedno státie.
Náročná už teraz, a časom ešte komplikovanejšia, je najbližšia dopravná dostupnosť. K parkovacím garážam v Manhattane vedie úzka cesta pomedzi sídlisko, už dnes zaprataná zaparkovanými autami, ktorých množstvo zvyšuje aj susediaca predajňa a servis Nissan. Developer mal viac myslieť aj na okolie projektu a nehľadieť len na svoju malú parcelu.
To charakterizuje celé dielo. Zipp z rakúskej skupiny Strabag postavil niečo, čo často značkuje prívlastkom kvalitné a Rande s realitou oprávnenosť tohto dojmu na viacerých miestach aj potvrdilo. Manhattan ponúka viacero praktických a šikovných riešení, chodby sú príjemné upravené a výhľady z vyšších poschodí sú prirodzene veľmi dobré. No absolútne ignorovanie okolia sa bude s vežiakom niesť navždy, nech sa volá akokoľvek.
V Rande s realitou aj Tri veže, Vinohradis a ďalšie... Prečítajte si ako hodnotíme a všetky recenzie.
Rande s realitou
Práve čítate - Manhattan: Zvonku šok, vnútri prekvapenie (redakčné hodnotenie).
Prepnite na - Gigantický Yankee na Račianskej ulici (odborné hodnotenie).
Prepnite na - Fotogaléria z Manhattanu.