Je fajn, keď novostavba vzbudzuje emócie. Pri dnešných nápadoch architektov a developerov, ako aj realitných kancelárií je to pomerne bežné. Ľudia milujú konkrétny projekt a nedajú naň dopustiť alebo ho nenávidia a nechápu, ako v ňom môže niekto bývať. Tretia etapa Malého Dunaja v bratislavských Podunajských Biskupiciach taká nie je. Developer (Penzión, stavebné družstvo) vsadil na nenápadnosť a nudu v pozitívnom slova zmysle.

Obhliadky Rande s realitou často trvajú aj dve a viac hodín, výnimkou nie sú aj omnoho dlhšie stretnutia, po ktorých sa ešte dlhé desiatky minút diskutuje o kvalitách či nekvalitách projektu. Tentoraz to však tak nebolo a novostavbu pozdĺž Kazanskej ulice sme mali pozretú a zrecenzovanú pomerne rýchlo. Nenadchla ani neurazila.

Jednoduché a upratané

Bezprostredné okolie môže byť pre niekoho škaredé, iný ocení nočné výhľady na Slovnaft či pokojný pohľad na rodinné domy. Štvorprúdová ulica pod oknami je rušná len v čase rannej a popoludňajšej špičky, počas dňa a cez víkendy ňou prejde zopár áut. Navyše vytvára rýchle dopravné napojenie na výpadovku Bratislava – Dunajská Lužná, ktorá je po rozšírení na tri pruhy už minimálne ráno prejazdná. Podvečerná dostupnosť je prirodzene horšia.


Rande s realitou
Práve čítate - Malý Dunaj III – ide to aj bez emócií (pohľad redakcie)
Prepnite na - Sága Malý Dunaj pokračuje tretím dejstvom (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Malého Dunaja III


Malý Dunaj III – ide to aj bez emócií

Architektúra a zvolená kombinácia okien i farebnosti by mohla byť príkladom pre viacero „barokových“ novostavieb. Triezva biela fasáda s nepravidelným rozmiestnením okien pôsobí moderne a dodáva trochu poriadku do socialistického plánovania okolo. Rodinné domy tu totiž tesne nadväzujú na paneláky a väčšie či menšie sídla firiem. To však nie je problém projektu ani developera. Malý Dunaj III sa nehrá na niečo, čím nie je, no svoje miesto v tejto kategórii zastáva so cťou.

Triezve dispozície

Rovnaké platí aj o samotných bytoch, ktorých v dvoch budovách (jedna hotová, druhá rozostavaná) vznikne dokopy 84. Ide o rôzne výmery, od 44 štvorcových metrov až po viac než 75. Jedno- až trojizbové dispozície sú triezve, i keď cenovky na úrovni okolo 1 800 eur/m2 vrátane DPH sa môžu zdať privysoké. Najlepšou odpoveďou na tému cien je predaj, z 55 dokončených a skolaudovaných bytov dnes ostáva v ponuke zhruba dvadsiatka.

Prebieha aj akcia, kde jednoizbový byt s výmerou 40 m2 a balkónom stojí aj 73-tisíc alebo 3-izbový s výmerou 75 m2 je v ponuke od 130-tisíc eur. Ide o ceny holobytov, v prípade, že si nechá klient zariadiť byt podľa vkusu developera, doplatí ďalších približne 3- a viac tisíc v závislosti od veľkosti bytu. Aj s vidinou akého-takého ušetrenia z tejto sumy sa však do dozariaďovania púšťajú majitelia sami. Dispozície bytov sú šikovné, praktický je priestor pre šatník alebo iný odkladací priestor priamo pri vstupe. Človek by sa čudoval, koľkí developeri toto úplne ignorujú.

Malý Dunaj III – ide to aj bez emócií

Až zbytočne veľké

Kontrastom k rozumným dispozíciám bytov sú spoločné priestory. Tie sú na tento typ projektu až príliš veľkorysé a plytvajú priestorom, ktorý mohol developer využiť na predajnú plochu a pridať obytnú a tým pádom predajnú plochu navyše. Vstupná hala je vyslovene veľkolepá s vysokými stropmi, širokými chodbami i luxusnou miestnosťou pre upratovačku. Podobne je na tom aj schodisko. Pravda, sťahovanie bude o to jednoduchšie a z hľadiska budúcich obyvateľov sú veľkorysé priestory plus, táto úvaha je skôr ekonomického charakteru z pohľadu investora.

Rovnako sú na tom aj podzemné garáže, ktoré šli do hĺbky troch podlaží. Nebyť prirodzene nízkych garážových brán a niektorých nájazdových rámp, medzi chodbami sa možno prevážať aj s bicyklami na streche. Celkovo tu vzniklo 115 parkovacích miest, k bytu stojí 3 600 eur v aktuálnej akcii. K väčším bytom sú už zahrnuté v cene, no voľné k dispozícii sú aj státia na malom parkovisku na povrchu prístupnom z Kazanskej. Pivnice tvoria drevené laty, no aspoň fajn voňajú.

Verdikt

Malý Dunaj III znamenal príjemné a nevtieravé rande. Novostavba ponúka viacero rozumných a triezvych riešení, nemá ambíciu byť tým naj v bratislavskej ponuke a pritom je to slušne zvládnutý a dobre vybavený projekt. Niekedy to ide aj bez emócií.


Rande s realitou
Práve čítate - Malý Dunaj III – ide to aj bez emócií (pohľad redakcie)
Prepnite na - Sága Malý Dunaj pokračuje tretím dejstvom (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Malého Dunaja III


Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.