Rande s realitou - menu:

Postupne tu developerská spoločnosť Lucron Development v šiestich objektoch postaví 503 bytov, 670 parkovacích miest, priestory pre obchody, služby a škôlku v parteri, park s detským ihriskom a multifunkčným športoviskom. Celý projekt má byť hotový koncom budúceho roku. Zatiaľ bola dokončená nová ulica s cyklistickou cestou napojenou na malokarpatskú trasu Jurava, vybudovaná svetelná križovatka a skolaudovaná prvá bytovka s 87 bytmi. Rozostavané sú už aj všetky ďalšie objekty.

Navštívili sme prvú dokončenú bytovku. Všade naokolo sa ešte stavia a preto na zhodnotenie celého komplexu bude čas po dokončení viacerých etáp. V tomto Rande s realitou sa sústredíme na kvalitu a funkčnosť samotného bytového domu a jeho vzťah k okoliu.

Malé Krasňany: Sľubný štart medzi vozovňou a vinohradmi

Rande s realitou Malé Krasňany - výhľad na severovýchod Zdroj: TREND Reality

Lokalita a dostupnosť

Bývanie nad Račianskou má svoje plusy aj mínusy. Spomínaná masívna výstavba okolo dôležitej dopravnej tepny privádzajúcej do mesta pracujúcich či školákov od Svätého Jura, Pezinka a Modry so sebou prináša hustú dopravu a zápchy. Na druhej strane je tu električka a cyklocesta, hoci tá nevedie až do mesta v plnohodnotnej podobe, prepojením na cyklotrasu Jurava však umožní pohodlne vyraziť na výlety. Električkou sa dá dostať do centra do 20 minút.

Malé Krasňany: Sľubný štart medzi vozovňou a vinohradmi

Rande s realitou Malé Krasňany - výhľad na západ Zdroj: TREND Reality

Kto sa spolieha alebo je odkázaný na auto, by sa vďaka svetelnej križovatke vybudovanej developerom projektu mal dostať na hlavnú cestu bez komplikácií. V rannej špičke bude trpezlivosť vyžadovať skôr výjazd z garáží a spomedzi blokov, pretože je tu len jedna slepá cesta ústiaca na novovybudovanú ulicu, ktorá je jedinou prípojkou na Račiansku. Aj táto nová ulica zatiaľ skončí na úrovni posledného domu, neskôr sa na ňu zrejme napoja aj budúce projekty. Komunikácie sú však dostatočne široké aj s vonkajšími parkovacími miestami, ktoré sú na rozdiel od väčšiny novostavieb určené na voľné parkovanie.

Malé Krasňany: Sľubný štart medzi vozovňou a vinohradmi

Rande s realitou Malé Krasňany - stojisko na kontajnery a trafostanica pri príjazdovej ceste Zdroj: TREND Reality

Malé Krasňany sú pred rušnou cestou schované za administratívnym komplexom Reding Towers, smerom od mesta susedia s vozovňou dopravného podniku oddelenou novou protihlukovou stenou, z opačnej strany je ďalší priemyselný areál a nad novostavbami sú vinohrady väčšinou vlastnené ďalším developerom a teda určené na budúcu výstavbu. Pekný výhľad teda nehrozí, resp. si ho zrejme pár rokov, kým sa nerozbehne výstavba, užijú obyvatelia domov číslo 4 a 5. Lokalita sa nepochybne v budúcnosti zmení a dostane mestskejší ráz.

Malé Krasňany: Sľubný štart medzi vozovňou a vinohradmi

Rande s realitou Malé Krasňany - chodník s cyklotrasou a protihlukovou stenou na novej ulici Zdroj: TREND Reality

Samotné sídlisko by po dokončení mala zútulniť zeleň s ihriskami a oddychovými plochami medzi blokmi. Chvályhodný je zámer vysadiť medzi najnižšie položeným blokom číslo 2 a Redingom ovocné stromy. V Malých Krasňanoch bude aj základná občianska vybavenosť v podobe potravín, kaviarne, drobných služieb a škôlky. Radi sa vrátime o rok a zhodnotíme, ako to celé dopadlo.

Praktické bývanie

Celkový dojem z architektúry a úpravy Malých Krasňan budeme môcť zhodnotiť až po dokončení. Pri  bytových domoch zvolili architekti skôr striedmy dizajn. Objekty nie sú príliš veľké a odstupy sú dostatočné. Sídlisko by tak mohlo po dokončení a zazelenaní „dýchať“. Budovy majú obdĺžnikový pôdorys lomený pod veľkým uhlom, čím kopírujú terén.

Bytový dom číslo 1 má šesť nadzemných podlaží, z toho vrchné je ustúpené s terasami. Na prízemí z vnútrobloku sú predzáhradky, z prednej strany domu zas terasy chránené od príjazdovej cesty betónovým múrom, ktorý vyrovnáva terén a do leta by mal byť obrastený zeleňou. Svetlosivá fasáda je doplnená žltými časťami zábradlí lodžií kombinovanými s tmavšou sivou kovovou mriežkou.

Malé Krasňany: Sľubný štart medzi vozovňou a vinohradmi

Rande s realitou Malé Krasňany - pohľad z vnútrobloku s detským ihriskom Zdroj: Lucron Development

Silnou stránkou Malých Krasňan je dostatočne široký výber bytov s kvalitným štandardom a praktickými dispozíciami, ktoré sa osvedčili a developer ich následne uplatnil aj v ďalších projektoch. Z 87 bytov zostalo predať už len necelý tucet. V čase spustenia predaja pred dvomi rokmi sa ceny pohybovali okolo 1 600 až 1 900 eur za štvorcový meter. Väčší trojizbový byt tak vyšiel na 140-tisíc.

Malé Krasňany: Sľubný štart medzi vozovňou a vinohradmi

Rande s realitou Malé Krasňany - interiér trojizbového bytu v štandarde Zdroj: Lucron Development

Odvtedy trh zažil prudký nárast cien a po dokončení bývajú byty drahšie ako začiatkom výstavby, dnes sa teda pohybujú okolo 2 100 až 2 600 eur za štvorec. Developer navyše posledné väčšie byty vybavil kuchynskou linkou a policami v šatníkoch, čo sa tiež prejavilo na cene. Vzhľadom na kvalitu dokončenej bytovky, úroveň štandardu a lokalitu je cena primeraná.

Malé Krasňany: Sľubný štart medzi vozovňou a vinohradmi

Rande s realitou Malé Krasňany - kúpeľňa v štandarde Zdroj: Lucron Development

Počas obhliadky sme mali možnosť pozrieť si viaceré z najčastejšie zastúpených dvoj- a trojizbových bytov, vrátane zariadených vzorových bytov, ale aj netypický 1,5-izbový byt v zlome budovy a štvorizbový byt s veľkou terasou alebo prízemný s predzáhradkou. Dispozície sú dobre využiteľné, dokonca aj nepravidelný pôdorys v zlome sa podarilo rozumne vymyslieť. Dnes už samozrejmosťou je spojená obývačka s kuchyňou. Viaceré aj dvojizbové byty majú samostatné WC aj šatník, inde je namiesto šatníka zväčšená obývacia časť. Vstup na lodžie je zväčša iba z jednej miestnosti, výnimkou sú veľké byty a tie s terasou.

Kvalita a zopár otáznikov

Byty sa odovzdávajú v štandarde. Zhotovené sú kvalitne, vrátane dlažieb a zábradlí na lodžiách a podláh na terasách, kde nechýba osvetlenie, elektrická zásuvka a prívod vody s nemrznúcim ventilom. Pozitívom sú štandardné vonkajšie žalúzie, i keď na lodžiách sú nešťastne zvolené veľmi dlhé lamely. Ak ich nechá majiteľ zatiahnuté a zdvihne sa silný vietor, čo v Bratislave nie je výnimočné, hrozí poškodenie.

Malé Krasňany: Sľubný štart medzi vozovňou a vinohradmi

Rande s realitou Malé Krasňany - žalúzie na lodžii Zdroj: TREND Reality

V bytoch je audiovrátnik s možnosťou priplatiť si verziu s videom, optické pripojenie rozvedené do všetkých izieb s možnosťou výberu poskytovateľa internetu a televízie či vetracie mriežky. Nedomyslených zostalo niekoľko detailov v niektorých bytoch, napríklad kúpeľňové radiátory umiestnené za dverami, neštandardné riešenie niektorých schodíkov na terasy alebo neestetické radiátory, ktoré mohli byť tenšie a radšej dlhšie. Podľa našich skúseností z minulých Rande s realitou sa však Lucron zvykne z nedostatkov poučiť a napraviť ich v ďalších etapách alebo projektoch.

Svetlé chodby i stiesnené parkovanie

Rovnako dôkladne ako vnútri bytov boli zhotovené aj spoločné priestory. Schodiská sú presvetlené vďaka veľkým oknám na celú výšku chodby vedľa výťahov. Dbalo sa aj na praktickosť – lišty na schodoch bránia napríklad kvapkaniu vody pri umývaní. Chodba so vstupmi do bytov je od schodiska oddelená presklenou stenou, vďaka čomu je aj tu dostatok svetla, o zvyšok sa postarajú LED svietidlá. Schodiská, prístup od výťahov, dvere aj chodby sú dostatočne priestorné aj na nosenie nábytku.

Malé Krasňany: Sľubný štart medzi vozovňou a vinohradmi

Rande s realitou Malé Krasňany - schodisko a výťahy Zdroj: Lucron Development

Neplatí to však pri vstupe do domu. Hlavný vchod, bezbariérový, so schránkami, zvončekmi a prístupom do kočikárne, je totiž zo zeleného vnútrobloku a teda dostupný len peši. Od príjazdovej cesty s parkovaním je situovaný „zadný“ vchod, kde treba zdolať schody.

Malé Krasňany: Sľubný štart medzi vozovňou a vinohradmi

Rande s realitou Malé Krasňany - hlavný vstup s poštovými schránkami Zdroj: Lucron Development

V dvojpodlažnej podzemnej garáži prístupnej prostredníctvom kartového systému je v tomto dome 130 parkovacích miest. Podľa meraní nášho odborného spolupracovníka sú príliš úzke, čo nepoteší majiteľov väčších áut. Je tu však možnosť kúpiť si nadštandardné stojisko.

Na výber boli parkovacie miesta samostatne alebo s pivničnou kobkou, ktorá je umiestnená priamo za autom. Garáž pôsobí usporiadaným dojmom, s dobrým značením, komfortnými komunikáciami a rampami. Je tu aj prístup do technických miestností, vrátane veľkého zásobníka vody ohrievanej solárnymi panelmi umiestnenými na streche.

Malé Krasňany: Sľubný štart medzi vozovňou a vinohradmi

Rande s realitou Malé Krasňany - podzemné garáže Zdroj: TREND Reality

Lucron si po rôznorodých skúsenostiach so správcami založil vlastnú správcovskú spoločnosť, takže je predpoklad pružnejšieho riešenia prípadných opráv a reklamácií a dôkladnejšej starostlivosti o objekt.

Malé Krasňany: Sľubný štart medzi vozovňou a vinohradmi

Rande s realitou Malé Krasňany - vzorový dvojizbový byt Zdroj: Lucron Development

Sľubný začiatok

Malé Krasňany sa ešte tvoria. Zaujímavé bude pozrieť sa do nového sídliska o rok a pol, keď sa ukáže, ako funguje celok, vrátane plánovaných oddychových zón a občianskej vybavenosti. Dokončená prvá bytovka je však prísľubom príjemného bývania vhodného najmä pre rodiny s deťmi. Vďaka dobrému prístupu do prírody aj do mesta, hoci v budúcnosti najmä verejnou dopravou a raz možno aj na bicykli. Obavy z nadmernej hlučnosti neďalekej električkovej trate či susedného depa sa nepotvrdzujú, hoci lokalitu zrejme čaká ešte intenzívna výstavba. Okrem hustejšej dopravy by však mohla priniesť aj lepšie služby.

Rande s realitou - menu: