Keď v roku 2006 predstavili projekt Residence Tower, vyvolal vlnu záujmu. Napriek tomu, že Bratislava zažívala realitný boom a nové projekty sa ohlasovali ako na bežiacom páse, Residence Tower vyčnieval. V tom čase bol totiž najvyššou ohlásenou obytnou stavbou u nás.

Mala byť najvyššou obytnou vežou na Slovensku, teraz pýta ďalšie povolenia

Residence Tower Zdroj: EIA/ERS Holding

Neďaleko Trnavského mýta mala vyrásť 107-metrová polyfunkčná veža. Okrem kancelárií, štvorhviedzičkového hotela či päťpodlažnej podzemnej garáže mal projekt ponúknuť aj 252 bytov. Investor dokonca začal s ich predpredajom. Veža sa však nezačala stavať.

Prerušená stavba

Prišla kríza a zdalo sa, že projekt skončí podobne ako ďalšie predkrízové plány. Investor sa však svojich plánov nezdal a v roku 2015 verejne deklaroval pokračovanie stavby. A to napriek tomu, že sa proti jeho plánom postavila väčšina obyvateľov okolitých budov.

Medzičasom totiž okolo plánovaného komplexu vyrástol rezidenčný projekt Jégého alej. Práve jeho obyvateľom sa nepáči, že im pred oknami vyrastie megaprojekt. „Chápem pohľad ľudí, ale žijeme v meste. Ani im neupieral nikto právo, aby tam mohli bývať,“ hovoril pred dvoma rokmi pre Ružinovské Echo Roman Ruhig, predseda predstavenstva firmy Residence zo skupiny ERS Holding.

Mala byť najvyššou obytnou vežou na Slovensku, teraz pýta ďalšie povolenia

Zdroj: ERS Holding

Podľa jeho slov ešte v roku 2014 uvažovali nad tým, že projekt predajú. Dôvodom boli problémy pri predlžení stavebného povolenia, ktoré stavba dostala ešte v roku 2006. „Už v roku 2013 vzniesli účastníci konania námietky voči predĺženiu termínu na dokončenie stavby, stavebník vtedy v lehote nepredložil potrebné dokumenty, tak stavebný úrad konanie zastavil. Stavebník sa odvolal a nadriadený Okresný úrad rozhodnutie nášho stavebného úradu zrušil a vrátil na nové rozhodnutie,“ vysvetľuje starosta Ružinova Dušan Pekár.  

Nové podanie

Výsledkom bolo podľa starostu predĺženie termínu dokončenia stavby Residence Tower do septembra 2017. A práve tento termín o pár dní končí. Aj preto žiada investor o zmenu stavby pred dokončením, ktorá spočíva v zmene termínu dokončenia. Po novom by chcel projekt dokončiť do konca septembra 2021.

R. Ruhig hovorí pre TREND Reality, že projekt chcú realizovať. „Najprv musíme dostať potrebné predĺženie stavebného povolenia, potom môžeme hovoriť o konkrétnych termínoch dokončenia stavby,“ konštatuje R. Ruhig. Podľa jeho slov je realizačný projekt už pripravený a aktuálne čakajú už len na potrebné povolenia.

Aj keď bol komplex Residence Tower v čase ohlásenia najvyššou plánovanou obytnou budovou na Slovensku, dnes by to už neplatilo. O 5,2 metra ho prekonávajú veže Panorama City I a II. Vyšší bude aj projekt Klingerka (115 metrov). Aktuálne je najvyššou plánovanou budovou na Slovensku Eurovea 2, ktorá by mala vyrásť do výšky 168 metrov, čím sa zaraďuje do kategórie mrakodrapov.