Na Hlbokej ulici v bratislavskom Starom Meste pokračuje rekonštrukcia bývalej ortopedickej kliniky. Po skončení obnovy, čo sa predpokladá v septembri až októbri tohto roka, bude budova slúžiť najmä na bývanie. Malo by to znamenať záchranu a nové využitie vzácnej stavby, zapísanej do zoznamu ako národná kultúrna pamiatka.
V roku 2003 budova doslúžila nemocničným účelom. Neskôr sa našiel záujemca, ktorý sa rozhodol pre jej odkúpenie a obnovu. Stavebníkom a investorom je spoločnosť Hlboká 7, ktorej majiteľom je britská investičná firma Vectra Group, malý podiel má i spoločnosť Venus Projects Limited so sídlom v čínskom Hong Kongu.
Vectra kúpila bývalú kliniku za 132 miliónov korún (zhruba 4,4 mil. eur) vo verejnej súťaži v čase, keď sa fakultná nemocnica rozhodla vyradiť objekt zo zoznamu nemocníc. Autormi architektonického riešenia sú Ľuboš Ďurček a Michaela Hantabalová.
Rekonštrukcia bývalej ortopedickej kliniky ráta s jej novým funkčným využitím – bývaním. Spolu s objektom nad vinárňou Bakchus a podzemnou garážou vytvorí polyfunkčný komplex s doplnkovou funkciou malej občianskej vybavenosti.
V blízkej budúcnosti plánuje investor na okraji nádvoria objektu Hlboká vybudovať ešte aj apartmánový hotel. V centrálnej časti parčíka na nádvorí bytového komplexu osadia sochu - rozkvitnutý lotusový kvet z cararského mramoru, ktorej autorom je umelec Bohuš Kubinský.
V bytovom komplexe vybudovali 27 troj- až päťizbových bytov s plochou 120 až 200 m2. Byty využívajú pôvodnú svetlosť priestorov s výškou miestností 3 – 3,5 metra, sú nadštandardne vybavené technologicky aj materiálovo. Ceny bytov spoločnosť zatiaľ nezverejňuje, urobí tak zrejme až po ich dokončení.
Komerčné priestory má tvoriť predajňa potravín, kaviareň, reštaurácia vyššej triedy, relaxačné Beauty centrum a fitnes centrum. V budove sú okrem predajní aj kancelárie na prenájom. V podzemnej garáži je 54 parkovacích miest a na zelenej streche garáže je park.
Pôvodná stavba sa skladá z dvoch vzájomne prepojených objektov. Starší postavil Alexander Feigler podľa projektu Dionýza Milcha. Pochádza z roku 1901 a vybudovali ho pre účely pobytového vodoliečebného sanatória dr. Miksu Schlessingera. Objekt sa do súčasnosti zachoval v novoklasicistickom štýle.
Mladší objekt pristavali v roku 1919 podľa projektu Fridricha Weinwurma. V roku 1926 objekt adaptovali na štátnu nemocnicu. Poňatie uličnej fasády štýlovo pokračuje v novoklasicistickom až pseudohistorickom štýle, v nádvorí je však objekt riešený na svoju dobu v pomerne modernom štýle.
Pri riešení architektúry sa rešpektuje a zachováva architektonický výraz pôvodného historického objektu bývalej Ortopedickej kliniky. Zámerom bolo vrátiť budove pôvodný historický výraz aj s použitím moderných trendov.
Vizualizácia - Hlboká 7, s.r.o.
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.