Ak by sa dokončili všetky projekty, ktoré sú v Londýne rozbehnuté v luxusnom segmente, zaplnili by 2,5 štvorcového kilometra veľký Olympijský park v Stratforde. Ich trhová hodnota by podľa stavebnej konzultačnej firmy EC Harris dosiahla 38 miliárd libier, informoval britský Financial Times.
Za boom v najdrahších štvrtiach britského hlavného mesta môže záujem kupcov z Európy a Ázie, ktorí hľadajú bezpečné investície mimo turbulentných ekonomík eurozóny. Zásoba luxusných obytných projektov, ktoré sú zatiaľ len na papieri alebo už vo výstavbe, sa za posledný rok zvýšila o viac ako dve tretiny.
Do roku 2021 by malo byť pripravených 15,5-tisíc jednotiek. Výstavba v iných častiach krajiny pritom stagnuje. Vysoké čísla z Londýna odrážajú silný dopyt po drahých sídlach od zahraničných investorov.
Ten zároveň zdvíha aj cenovky. Luxusných segment – top päť percent – prekonáva konkurenčné lokality v New Yorku, Paríži a Hong Kongu. Ceny v tejto časti londýnskeho trhu stúpli od marca 2009 o 49 percent, uviedla realitná spoločnosť Knight Frank.
Tento rýchly rast privábil developerov, private equity spoločnosti aj bohatých jednotlivcov, aby investovali miliardy do luxusných projektov. V minulom roku odštartoval napríklad projekt prestavby Hyde Park Barracks. John Caudwell, podnikateľ a zakladateľ Phones 4u, vlani zaplatil 150 miliónov libier za niekoľkoposchodovú garáž v Mayfair, ktorú chce zmeniť na obytný dom s 24 bytmi. Súčasťou má byť aj obrovský penthouse, ktorý by mal prilákať medzinárodného kupcu.
Na rozdiel od predchádzajúceho realitného boomu, tentokrát prichádza do sektora podľa Marka Farmera z EC Harrisa, oveľa viac peňazí od dlhodobých investorov. Ide napríklad o penzijné fondy, ktoré chcú stabilný výnos. Napríklad Aviva, britská poisťovňa, financovala 237-apartmánový blok blízko Oxfort Street, Fitzroy Place.
„Nezáleží na tom, v ktorej časti sveta žijete. Ak sa niekto stane úspešným, kúpiť si druhý domov v Londýne je vždy vysoko na zozname vecí, ktoré chcete urobiť,“ skonštatoval Tony Pidgley z Berkeley Group, najväčšej developerskej spoločnosti v Londýne.
Zahraniční kupci podľa neho uprednostňujú britské hlavné mesto pred inými najmä vďaka transparentnosti vlastníctva pri nehnuteľnostiach. „Ak si niečo kúpite, vlastníte to a nikto vám to nemôže vziať,“ uzatvoril T. Pidgley.
Ilustračné foto - Flickr