Ako hovorí názov, projekt ponúkne lofty, ale aj klasické byty, mezonety a apartmány. Vzniknú v objekte bývalej tlačiarne Svornosť na rohu Račianskej a Kominárskej ulice, neďaleko Račianskeho mýta v Bratislave.

V rámci rekonštrukcie sa v bývalej tlačiarni dostavajú medzipodlažia, odstráni sa manzardová nadstavba a nadstavajú sa tri podlažia. Vo vzniknutom priestore deviatich nadzemných podlaží počíta investor so 70 obytnými jednotkami.

Z nich 40 bude bytov s jednou až štyrmi izbami. Výmery sú veľkorysejšie ako je zvykom v novostavbách z posledných rokov. Dvojizbové byty, ktorých je najviac, majú plochu od 45 do 69 štvorcových metrov. Trojizbáky majú 85 až 100 a štvorizbáky od 116 do 130 m2.

Lofty Kominárska sa chcú odlíšiť

Lofty Kominárska Zdroj: Lofty Kominárska

Apartmánov je naplánovaných osem jedno- a štvorizbových. Loftov má byť 22 a ich výmery sa pohybujú od 60 do 93 štvorcov. „Hovoríme o klasickej koncepcii loftu, ktorý vznikol ako bývanie pre bohémov či umelcov, nie ako luxusné bývanie pre bohatých,“ hovorí Eva Balteszová, ktorá má na starosti marketing projektu. Byty podľa nej budú cenovo dostupné v rámci pomerov v lokalite.

Rekonštrukcia sa má začať na budúci rok prácami na dvore, kde najprv zmiznú garáže a začne sa s výstavbou podzemných garáží pre vyše 120 áut. Uvoľnený priestor bude slúžiť pre stavebné zariadenia rekonštrukcie tlačiarne a po jej dokončení tu vznikne park s detským ihriskom.

Projekt sa podľa konateľa investorskej spoločnosti Róberta Rajninca inšpiroval Viedňou pri mimoúrovňovom križovaní chodcov a áut vchádzajúcich do garáže z Kominárskej ulice. Dosiahne sa zapustením chodníka pod úroveň cesty postupne od Račianskej ulice. V zapustenom ustúpenom parteri budú obchody, služby a gastro zariadenia.

Lofty Kominárska sa chcú odlíšiť

Lofty Kominárska Zdroj: Lofty Kominárska

Ide o prvý bytový projekt podnikateľov, ktorí sa venujú developmentu energetických zdrojov. Pripravujú ho od roku 2010, keď dostali ponuku na odkúpenie objektu. Projekt považujú za zaujímavú príležitosť a možnosť rozšíriť si portfólio.

„Vsádzame na to, že tento projekt má myšlienku. Nepodliehame však ilúzii, že sa predá všetko, čo sa vrhne na trh,“ dodáva R. Rajninec. Lofty Kominárska podľa neho cielia na strednú vrstvu. Presvedčiť by mali netypickými priestormi ale racionálnymi dispozíciami.

Podľa projektu, ktorý spoločnosť Lofty Kominárska predložila pred polrokom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, má neskôr prejsť rekonštrukciou aj susedný bytový dom na Račianskej ulici. Celkovo by v ňom po prestavaní nebytových priestorov a podkrovia malo byť 25 bytov. Táto rekonštrukcia však nie je súčasťou aktuálneho projektu a investor ju zatiaľ nepripravuje.