Litovský parlament sa v utorok rozhodol zakázať ruským občanom kupovať v tejto pobaltskej krajine nehnuteľnosti. Odvolal sa pritom na riziká, ktoré to predstavuje pre národnú bezpečnosť, informujú The Guardian a agentúra Reuters.

Zákaz bude v platnosti do roku 2024 a nebude sa vzťahovať na Rusov, ktorí majú v Litve trvalý pobyt.

Parlament zároveň pozastavil vydávanie nových víz pre občanov Ruska a jeho spojenca Bieloruska. Ak budú mať iné cestovné doklady, napríklad skôr vydané víza, budú na hraniciach podrobení „rozsiahlej individuálnej prehliadke“. Má sa tak preveriť, či nepredstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť.

„Veľká väčšina ruských občanov podporuje agresívne vojenské konanie svojej krajiny a nepodniká kroky na zastavenie agresie režimu svojej krajiny. Podieľajú sa tak na zodpovednosti,“ uviedla námestníčka ministra zahraničných vecí Jovita Neliupšiené, keď v marci predstavila v parlamente zákon.

Ďalšie dôležité správy

Výkonný riaditeľ pohraničnej agentúry Európskej únie Frontex Hans Leijtens (vpravo) čaká na začiatok stretnutia ministrov vnútra členských krajín EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 9. marca 2023. Témou ich rozhovorov je nárast neregulárnej migrácie a situácia na Ukrajine.
Neprehliadnite

Litva žiada o pomoc pri ochrane svojich hraníc s Bieloruskom počas summitu NATO