V blízkosti dnešnej autobusovej stanice Mlynské nivy v Bratislave majú do roku 2009 vyrásť ďalšie dva mrakodrapy na Bottovej ulici. Obe výškové budovy budú súčasťou polyfunkčného obytného súboru Lipový park s viac ako 70-tisíc m2 podlažných plôch. Práce na stavbe s odhadovanými nákladmi vyše dve miliardy korún sa majú začať v septembri tohto roka. Mrakodrapy by mali dokončiť koncom roku 2009. Stavbu bude developovať spoločnosť Lipový park, s.r.o., zo skupiny LIPA/FUTURIS.

Mrakodrapy budú vyrastať z trojpodlažnej podstavy. Na jej streche má byť parčík prístupný zo štvrtého poschodia výškových budov. Jeden mrakodrap má dosiahnuť výšku tridsaťštyri, druhý štyridsať poschodí. V metroch by to malo podľa zámeru, predloženého štátnym orgánom predstavovať 130, spolu s anténou 140 metrov. Obytný súbor sa bude skladať z dvoch budov zošikmených tvarov a rôznych výšok, ktoré sa budú smerom k vrcholu postupne zužovať. Mali by navzájom zvierať pravý uhol.

Lipový park prinesie vyše 400 bytov

Medzi budovami zostane nezastavaný priestor, na ktorom vznikne malé vyvýšené námestie s lavičkami, fontánou a zeleňou. Námestie bude pasážou prepojené so Starou továrenskou ulicou. Zároveň sa táto v súčasnosti slepá ulica má sprejazdniť a napojiť na Bottovu ulicu.

V najnižšom nadzemnom podlaží majú sídliť predajne, kaviarne a vstupy do ostatných priestorov. Na druhom a treťom poschodí je miesto pre administratívu, na treťom poschodí by nemalo chýbať fitnescentrum. Zvyšok budovy zaplnia byty. Na streche mrakodrapu sa počíta s vyhliadkovou miestnosťou.

Podľa plánov spoločnosti by tu v 411 apartmánoch malo nájsť bývanie zhruba tisíc obyvateľov. V garážach bude priestor pre viac ako 600 áut. V štyroch podzemných podlažiach majú byť okrem garáží umiestnené aj technické a skladové priestory pre byty.

Lipový park sa bude nachádzať v lukratívnej lokalite. Na sever od pozemku sa nachádza ulica Mlynské nivy, ktoré sa pripravujú na obrovské zmeny. Prestavba autobusovej stanice na obrovský polyfunkčný objekt Twin City developera HB Reavis má byť najvyššou investíciou tohto druhu v strednej Európe. Neďaleko sa chystá výstavba ďalších nových budov na Chalupkovej a Bottovej ulici i pri križovatke Košickej a Landererovej ulice.

Okrem toho vzniká viacero nových objektov aj smerom na juh pri brehu Dunaja. Neďaleko je napríklad nová budova Slovenského národného divadla, ktorú čoskoro dokončia. V jej susedstve sa pracuje na výstavbe zóny Pribinova, ktorej súčasťou bude okrem novej štvrte Eurovea aj administratívna veža Tower 115 a obytné bratislavské dvojičky Panorama City. Lipový park sa teda stane súčasťou nového bratislavského centra, ktorého významnú časť majú tvoriť výškové budovy.

Predpokladá sa, že cena bytov na nábreží Dunaja sa bude pohybovať okolo 120 až 150-tisíc Sk/m2, pričom sa smerom k Mlynským nivám bude postupne znižovať. V Lipovom parku by sa teda cena mala podľa odhadu eTRENDu pohybovať na úrovni zhruba 80 až 100-tisíc korún za štvorcový meter. Podľa informácií spoločnosti má pritom ísť o nadštandardné byty s väčšími výmerami, samozrejmosťou má byť recepcia a inteligentné ovládanie kúrenia a vetrania v budove. Vysoký štandard bývania zahŕňa aj výhľad z bytov, preto by mali mať veľkorysé celoplošné presklenie obytných izieb.

Spoločnosť Lipový park, s.r.o., je spoločnosťou zo skupiny LIPA/FUTURIS. Jej ďalším projektom je napríklad výstavba polyfunkčného obytného súboru Slovany na Račianskej ulici v Bratislave.

Autorka je spolupracovníčkou eTRENDu.

Vizualizácia – Lipový park