• V byte máme kuchyňu prepojenú s veľkou jedálňou. Priateľ trvá na tom, aby bola v celom priestore dlažba. Na mňa to však pôsobí chladne a neútulne ako v nejakej závodnej jedálni. Skôr by som preferovala kombináciu dlažby s iným povrchom podlahy. Akú podobu by mala mať podlaha, aby celý priestor pôsobil príjemne, esteticky a zároveň, aby bol ľahko udržateľný a nenáročný?

Je zaužívaným pravidlom, že podlaha v kuchyni by mala byť dlažba. Keď sa však nad tým človek racionalne zamyslí, príde na to, že v kuchyni sa predsa nebrodí po členky vo vode a dlažba tam byť nemusí. Dnes sú v ponuke rôzne materiály vhodné rovnako do kuchyne, ako aj do obývačky, napríklad prírodné linoleum. Predáva sa v cenách okolo 1500 až 1700 Sk/m2, vyrába sa v príjemných odtieňoch so zamatovým povrchom a kladie sa veľmi jednoducho - tzv. click systém ako iné plávajúce podlahy. Je odolné voči vode, ľahko udržiavateľné a vhodné aj pre podlahové kúrenie.

Linoleum a korok do kuchyne

Andrea Rolková

Ďalším typom podlahy je korková podlaha. Korok ako materiál je veľmi zauímavý. Vyrába sa tiež s click systémom ako plávajúca podlaha dokonca aj v rôznych farebných odtieňoch a štruktúrach. Je absolútne odolný voči vlhkosti, plesniam, roztočom, škodcom, aj voči poškriabaniu. Môžete ho dokonca použiť aj do kúpeľne. Obidva typy podláh sú na dotyk príjemné, teplé a mäkké. Korkové podlahy sú rovnako ako drevené natreté niekoľkými vrstvami laku tvrdeného UV žiarením. Ceny sa pohybujú od 1200 do 1500 Sk/m2.

Linoleum a korok do kuchyne

Ak ste pevne rozhodnutí pre dlažbu, dá sa pekne skombinovať s drevom. Ak máte v kuchyni podlahové kúrenie, zvoľte teplý odtieň farby a môžete dlažbu položiť celoplošne aj do jedálne. V jedálni ju potom sčasti prekryte mäkkým svetlým kobercom. Dobre vyzerajú netradičné formáty dlažby – obdĺžniky, veľké štvorce, mozaiky. Tým zabránite podobnosti so závodnou jedálňou či nemocnicou.

Ak nemáte podlahové kúrenie, odporúčala by som položiť dlažbu pod kuchynskú linku s presahom asi 15 – 20 cm do priestoru a v ostaných častiach kuchyne drevenú alebo laminátovú podlahu, ktorá prejde aj do jedálne.

Na drevenej podlahe nešetrite. Vyberte si ju so zárukou od výrobcu na 10 až 15 rokov, aby ste neboli po dvoch rokoch sklamaní napučaním parkiet či nerovnosťami. Lacné drevené či laminátové podlahy, aj keď ich utierate úplne suchou handrou, na spojoch napučia od prirodzenej vzdušnej vlhkosti. To pri linoleu a korku nehrozí. Ceny lepších drevených a laminátových podláh sa pohybujú od 800 do 3500 Sk/m2.

Autorka sa venuje interiérovému a bytovému dizajnu.

Ilustračné foto - Môj dom