Susedí s dominantou IAC Building od Franka Gehryho (2007) a vytvára ďalší výrazný akcent parku High Line.

Patria k nim diela Zaha Hadid Architects a Studio Gang. Lantern House lemujú High Line z dvoch strán. Východne stojí vyššia 22-podlažná veža, na druhej strane desaťpodlažná dvojička.

Ako petrolejky

„Naozaj pripomínajú petrolejky,“ komentoval špecifické okná Lantern House, v preklade Lampášový dom, New York Times. Projektanti sa však podľa vlastného vyjadrenia tvarovo inšpirovali arkiermi starých domov.

Lantern House – lampáš pri známom parku High Line čoskoro dokončia

Zdroj: Heatherwick Studio

Na historickú architektúru, konkrétne na skladiská v Chelsea, mysleli aj pri tónovaní hliníkových okenných rámov. Pre ne, ale aj pre iné prvky zvolili bronzový odtieň.

Arkiere zostavili z radov zasklenia. Horný a dolný rad uložili šikmo do pravidelného profilu. Okná vsadili do mriežky obloženej sivými tehlami ručnej výroby podľa tradičného vzoru. Väčšina arkierov prikrýva dve podlažia a dva byty.

Budovy spája celosklený pavilón zostavený z dielov vysokých tri až sedem metrov, s oblou kovovou strechou – opäť v medenom tóne. Je, ako to formuloval vedúci architekt Thomas Heatherwick, „jemne drapovaná ako látka. Takmer sa dotýka High Line“.

Spoločné priestory obyvateľov usporiadali 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa