Susedí s dominantou IAC Building od Franka Gehryho (2007) a vytvára ďalší výrazný akcent parku High Line.

Patria k nim diela Zaha Hadid Architects a Studio Gang. Lantern House lemujú High Line z dvoch strán. Východne stojí vyššia 22-podlažná veža, na druhej strane desaťpodlažná dvojička.

Ako petrolejky

„Naozaj pripomínajú petrolejky,“ komentoval špecifické okná Lantern House, v preklade Lampášový dom, New York Times. Projektanti sa však podľa vlastného vyjadrenia tvarovo inšpirovali arkiermi starých domov.

Lantern House – lampáš pri známom parku High Line čoskoro dokončia

Zdroj: Heatherwick Studio

Na historickú architektúru, konkrétne na skladiská v Chelsea, mysleli aj pri tónovaní hliníkových okenných rámov. Pre ne, ale aj pre iné prvky zvolili bronzový odtieň.

Arkiere zostavili z radov zasklenia. Horný a dolný rad uložili šikmo do pravidelného profilu. Okná vsadili do mriežky obloženej sivými tehlami ručnej výroby podľa tradičného vzoru. Väčšina arkierov prikrýva dve podlažia a dva byty.

Budovy spája celosklený pavilón zostavený z dielov vysokých tri až sedem metrov, s oblou kovovou strechou – opäť v medenom tóne. Je, ako to formuloval vedúci architekt Thomas Heatherwick, „jemne drapovaná ako látka. Takmer sa dotýka High Line“.

Spoločné priestory obyvateľov usporiadali 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa