Prepad cien bytov a domov v českých mestách nemá vplyv na výšku nájomného. Výraznejšie poklesy mesačnej splátky nastali len v hlavnom meste Praha a okolí, avšak najviac sa ceny znižovali už minulý rok. Dôvodom je vyšší záujem o bývanie v prenajatom, píše portál idnes.cz.

Ako príklad uvádza Olomouc, kde je inzerované nájomné vyššie než predtým, hoci ceny bytov na predaj klesli o viac než 13 percent. Je to tým, že kupujúci čakajú na ďalší vývoj českej ekonomiky, prípadne sa obávajú o vlastnú prácu. Špekulujú aj o tom, či ceny pri predaji nepôjdu ešte nižšie.

Podľa analýzy portálu Realitymix.cz sa trpezlivosť skutočne oplatí a ceny napriek predpovediam idú nadol, hoci výrazne pomalšie. To spôsobuje nárast ponuky, v niektorých regiónoch má byť až tretina novostavieb prázdnych. Developerská spoločnosť Ekospol s aktivitami v Prahe odhaduje množstvo nepredaných dokončených bytov v metropole na 2 500.

Banky sa, podobne ako na Slovensku, snažia realitný trh rozhýbať zlacňovaním hypoték, no stále držia vysoké rizikové marže. Sadzby klesali u kratších fixácií, päťročná však v marci v priemere zdražela na 5,38 p.a. Pri splnení určitých podmienok je však úrok aj pod piatimi percentami, sleduje idnes.cz.

Na Slovensku je situácia pri prenájmoch podobná, avšak podľa informácií TRENDreality.sk výška nájomného najmä v Bratislave mierne klesá. Pre porovnanie, v slovenskej metropole je podľa analýzy realitnej agentúry Lexxus v súčasnosti voľných a dokončených približne 2-tisíc nových bytov.

Prečítajte si ešte, ako sú českí developeri optimistickí a analytici im neveria.

Foto na titulke – Ekospol