Napriek koronakríze a stúpajúcim cenám nehnuteľností je dnes kúpna sila obyvateľstva podstatne vyššia ako v rokoch 2006 – 2008, ukázala analýza Bencont Investments. Ceny bytov sú aktuálne oproti roku 2006 vyššie o 67 percent, mzdy však porástli až o 71 percent.
Experti konštatovali, že aj napriek prudkému rastu cien nehnuteľností v posledných rokoch je možné vidieť, že kúpna sila obyvateľstva rástla spolu s cenami nehnuteľností. Rudolf Bruchánik z Bencontu uvádza, že tento fakt aspoň čiastočne odpovedá na otázku, či má cena nehnuteľností ešte priestor na ďalší rast. Tempo rastu cien nehnuteľností bolo posledné roky síce prudšie, no mzdy sú stále vyššie než v roku 2006, zdôraznil.
Nízka ponuka
Pri porovnaní s rokom 2008 vidieť ešte podstatne výraznejší rozdiel, keď medzi rokmi 2006 a 2008 mzdy vzrástli o 15, zatiaľ čo ceny nehnuteľností vzrástli až o 40 percent. „Okrem toho tu stále pretrváva problém nízkej ponuky nových bytov, čo je dôsledkom komplikovaných a zdĺhavých povoľovacích procesov, ako aj zastaraným územným plánom hlavného mesta,“ dopĺňa R. Bruchánik.
Ceny bytov v Bratislave sa padať nechystajú. Očakáva sa ich rast aj v tomto roku
Pomalšie tempo
Analytici zistili, že ceny bytov kontinuálne rástli aj v roku 2020, aj keď zníženým tempom oproti predošlým rokom. Priemerná cena predaných bytov v Bratislave dosiahla v poslednom štvrťroku 2020 sumu 3 201 eur za meter štvorcový. V medziročnom porovnaní došlo k cenovému rastu o 11 percent. V porovnaní s prvým štvrťrokom 2020 však dosiahol nárast cien len 3,4 percenta, čo znamená, že sa od vypuknutia pandémie tempo rastu cien bytov spomalilo.
„Takýto vývoj sa však dal očakávať, keď z opatrnosti väčšina developerov ceny zmrazila. To platilo najmä v priebehu druhého a tretieho štvrťroka, zatiaľ čo koncom roka sa cenový rast mierne obnovil,“ skonštatovali analytici Bencont Investments.
Cenový rast bude pokračovať
Kam sa teda ceny bytov v Bratislave ešte môžu pohnúť? R. Bruchánik si myslí, že situácia sa v najbližšom roku pravdepodobne nezmení a ponuka bytov ostane vzhľadom na dopyt aj naďalej nedostatočná. „Pokiaľ sa ekonomika začne zotavovať a opäť sa obnoví hospodársky rast, tak po zohľadnení spomínaných skutočností nie je dôvod na to, aby cenový rast nepokračoval.“
Po pomalšom raste cien nehnuteľností v roku 2020 analytici predpokladajú mierne zvýšenie tempa ich cenového rastu. V roku 2021 tak očakávajú rast cien nehnuteľností na úrovni 5 až 10 percent medziročne.