• Kupujem byt cez realitnú kanceláriu a chystám sa na jeho obhliadku. Poraďte mi, čo si mám v byte všímať, keď tam so mnou nebude realitný maklér, ktorý sa v danej oblasti vyzná?

V prvom rade vás musím upozorniť, že ani prítomnosť realitného makléra nie je zárukou, že kupujete byt v dobrom technickom stave. Realitný maklér by sa mal postarať a mal by vám garantovať správnosť celého procesu kúpy. Väčšina z nich však nemá potrebné znalosti s odboru stavebníctva.

Na vašom mieste by som si hneď od začiatku pozrela vchod a čistotu v dome. Tá vám veľa prezradí o jeho obyvateľoch a teda možno o vašich budúcich susedoch. Ak je dom špinavý, vstup rozbitý alebo zanedbaný, je veľký predpoklad, že sociálna skupina bývajúca v dome je na nižšej úrovni.

Kúpa bytu cez realitnú kanceláriu

Daniela Rážová

Technický stav bytu by som vám odporúčala nechať posúdiť odborníkovi – znalcovi z odboru stavebníctva. Ani ten však nie je zárukou, že je všetko v poriadku. Môže sa stať, že vlastník bytu si zrekonštruuje vlastný byt, ale spoločné rozvody sú staré a havária môže zasiahnuť všetky byty. Opýtajte sa teda na vek domu a na to, či správcovská spoločnosť vykonáva všetky potrebné revízie a kontroly.

Kúpa bytu cez realitnú kanceláriu

Pokiaľ kupujete byt v pôvodnom stave, mali by ste rátať s budúcimi nákladmi, ktorými sú najčastejšie výdavky spojené s budúcou rekonštrukciou (nové okná, radiátory, sanita, dlažba, parkety, kuchynská linka).

Predávajúcich sa neváhajte opýtať na akékoľvek otázky, ktoré by mohli vaše bývanie ovplyvniť a ktoré potrebujete pre uspokojenie vašich potrieb vedieť (akí sú susedia, parkovacie miesta, hluk v dome, blízkosť MHD, služby v okolí a pod.). Častou otázkou je výška nájomného hradeného správcovi domu.

Pokiaľ ide o právny stav nehnuteľnosti, túto časť by ste mali nechať riešiť odborníkov. Vyhnete sa tak potenciálnym problémom.

Autorka je predsedníčka Asociácie realitných maklérov  a riaditeľka realitnej agentúry Bond, s.r.o., Bratislava .

Ilustračné foto – ivk