Do súťaže o podobu komplexu na košickom sídlisku KVP sa zapojilo celkovo osem ateliérov, tri z Košíc, dva z Bratislavy a tri z Prahy. Uspeli spomínaní re:architekti studio.

Súťaž bežala do začiatku februára, v marci ju porota vyhodnotila. Zapojení boli odborníci, developer si nechal jeden z piatich hlasov. Návrh pražského ateliéru sa bude ďalej rozpracúvať do finálnej podoby.

Dve línie s rôznou výškou

Víťazná práca navrhuje Andromedu v dvoch líniách bytových domov, medzi ktorými vzniká uličný priestor. Krivka línií reaguje na tvar a morfológiu parcely. V mieste, kde sa línie otvoria, sa navrhuje parkové námestie.

V prvej línii sú nižšie bytové domy, v druhej veže, ktoré sa výškou dorovnajú susedným vežiakom. Zástavba graduje smerom k Moskovskej triede. „Línia veží necháva možnosť priehľadu, línia nízkych domov necháva možnosť priechodu. Medzi líniami domov vzniká pohodlné susedstvo s radom nečakaných priehľadov a obrazov,“ napísali architekti v súťaži, o ktorej výsledku informoval aj web Archinfo.sk.

Košický projekt so 400 bytmi navrhnú pražskí architekti. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Andromeda (vizualizácie) Zdroj: archinfo.sk / re:architekti studio

Každý bytový dom má v suteréne vlastné parkovanie. Bytovky tvoria princíp roztrúsenej – šachovnicovej zástavby, pri ktorej porota hovorí o dobre premyslenej filozofii vizuálnych vzťahov.

„Priestory medzi domami sú jasne definované, sú stvárnené s príjemnou eleganciou a nepredstieranou hodnotou. Veľmi komplexný a konzistentný návrh, nenásilný voči okoliu, s výškovou gradáciou a detailne preriešenými vnútroblokovými priestormi,“ uvádza sa v hodnotení.

„V prospech víťazného návrhu rozhodla kvalita ponúkaných riešení. To znamená, aby bolo v celej lokalite zabezpečené komfortné bývanie, a tiež nám išlo o zachovanie doterajších výhľadov z Wuppertálskej,“ povedal pre denník Korzár zástupca investora Miroslav Kacej.

Petícia proti projektu

Na pozemku medzi Wuppertalskou a Topasovou ulicou na sídlisku KVP tak má vzniknúť 12 bytových domov, v ktorých sa bude nachádzať zhruba 400 bytov. Investor v projekte

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa