Pokles cien domov v Británii, Španielsku, Írsku, USA či Pobaltí plní titulky správ v médiách, no znižovanie prichádza napríklad aj do Francúzska. Podľa agentúry Reuters existuje niekoľko faktorov, ktoré tento trh ochránia pred prudším poklesom.
Oficiálne štatistiky hovoria o 25 % medziročnom poklese objemu predaja starších domov mimo Paríža v prvom polroku, v hlavnom meste sa počet transakcií znížil k júnu o pätinu. Po dekáde zdvojnásobenia priemerných cien v krajine teraz prichádza ich najpomalšie zhodnocovanie, v niektorých oblastiach nastáva pokles. Ekonóm Alexandre Mirlicourtois z konzultačnej spoločnosti Xerfi predpovedá, že ceny čaká pokles v nasledujúcich mesiacoch, pretože trh prejde korekciou, spôsobenou obdobím rýchlej expanzie, a pretože banky s ohrozenejšími súvahami pritiahnu kohútiky na svojich mešcoch.
„Každý vie, že francúzske banky zasiahla finančná kríza, a teraz je tlak na ich marže doma. Požičiavajú menej a drahšie.“ Ekonóm odhaduje, že ceny sa znížia v priemere o 15 % a v roku 2012 začnú opäť stúpať. Aj analytici francúzskej pobočky banky HSBC sa nazdávajú, že ceny budú klesať (nešpecifikovaným tempom) aj budúci rok a ustália sa o štyri roky.
„Ceny sa odtrhli od ekonomiky, takže teraz sa korigujú a vracajú do reality,“ povedal pre Reuters Rene Pallincourt, prezident skupiny Fnaim, zastrešujúcej realitné kancelárie. Podľa údajov OECD dosahovala v roku 2006 zadlženosť francúzskych domácností 89,1 % príjmu. V Británii a USA bol tento pomer 168,5, respektíve 139,7 %. „To poukazuje na dobrý potenciál pre odrazenie, najmä keď je podiel bytov v osobnom vlastníctve nízky a má priestor na rast,“ uviedol A. Mirlicourtois. Tento podiel predstavuje 57 %, priemer eurozóny je 67 %.
Ilustračné foto - Martin Rojko