Projekt administratívneho vežiaka Kreal na petržalskej Kopčianskej ulici sa zmenil. Namiesto kancelárií plánuje rovnomenná developerská firma vybudovať bytovú budovu alebo byty a hotel. Stavať by sa malo začať ešte tento rok s dokončením v roku 2012.

Bývalý priemyselný areál chemičky Matador pri petržalskej železničnej stanici by sa mal v najbližších rokoch výrazne pretvoriť. Pripravuje sa v ňom niekoľko veľkých obytných projektov. Prvý je už dokončený – dve veže Vienna Gate s vyše tristo bytmi. Vyššia z nich pri križovatke Kopčianskej a Úderníckej ulice má 23 poschodí. Kreal by mal vyrásť hneď cez ulicu a má byť ešte o štyri poschodia vyšší.

Pôvodne developer v areáli plánoval 16-tisíc m2 kancelárií a 4-tisíc štvorcov obchodov. Teraz chystá v prvej alternatíve 343 bytov s celkovou úžitkovou plochou 34-tisíc štvorcových metrov.

Na Kopčianskej ďalšie byty

Druhou alternatívou je 80 bytov a trojhviezdičkový hotel s takmer tisíc lôžkami a veľkou reštauráciou so 150 stoličkami. Hodlá vybudovať aj 567 parkovacích miest v dvoch podzemných a siedmich nadzemných podlažiach a takmer 120 miest na povrchu. Obchodné plochy sa scvrkli na polovicu.

Pravdepodobnejšia je realizácia prvého variantu, keďže hotelových kapacít má hlavné mesto prebytok, naopak po bytoch za nižšie ceny sa dopyt oživil. Byty majú byť v nižšej sedempodlažnej časti i výškovom objekte. Počíta sa najmä s jedno- a dvojizbovými jednotkami.

Developer počíta aj s dopytom po parkovacích miestach zo strany každodenne cestujúcich do Viedne, keďže železničná stanica poskytuje veľmi málo možností parkovania. To bol zrejme dôvod rozšírenia plochy pre parkovanie v projekte. Celkové predpokladané náklady na komplex Kreal sa znížili o vyše 3 milióny eur na 23,2 mil. eur.

Výjazd z areálu by mal ústiť do Úderníckej ulice zhruba oproti vežiaku Vienna susedného komplexu Vienna Gate. Pred výstavbou Krealu treba ešte zbúrať nepoužívanú betónovú halu a aj časť zrekonštruovaného objektu Perago, ktorý by mal s novými budovami susediť. Rovnomenná spoločnosť prepojená s developerom sa zaoberá chladením a klimatizáciou.

Na Kopčianskej ďalšie byty

Výstavba pôvodného projektu sa mala začať na jeseň 2008 s dokončením tento rok. Za developerskou firmou je aj portugalský investor.

V lokalite sa pripravuje výstavba viacerých bytových projektov, napríklad Vienna Gate Plus za areálom Vienna Gate pozdĺž Úderníckej ulice. 

Schéma - Kreal

Foto - pk