Pôvodná výška

Stavba na rohu Šancovej a Beskydskej na skok od Ymcy je pozastavená už takmer desať rokov. Aktuálne plány na dostavbu sa objavili začiatkom tohto roka, výškovú stavbu developer dokončí na povolených 23 nadzemných podlaží a zväčší sa polyfunkčná podnož na úkor vedľajšej prázdnej plochy smerom k Račianskemu mýtu.

„Spoločnosť Skanska v súčasnosti realizuje stavbu skeletu,“ pre TREND Reality potvrdzuje Olga Petkova, riaditeľka slovenského Finepu. Podľa nej je táto časť plne v súlade s platným stavebným povolením na 23 podlaží. Termínom dokončenia na stavebnej tabuli je november 2016, to sa týka výškovej časti.

Projekt počíta aj s vybudovaním nižšej podnože, ktorú chce developer potiahnuť až smerom k Beskydskej ulici s ustúpenou výškou. „V súčasnosti stále prebieha posudzovanie vplyvov na životné prostredie,“ vysvetľuje O. Petkova, podľa ktorej tak ešte nemožno špecifikovať objemy a plochy. Staršie informácie hovorili o 260 bytoch a apartmánoch a 199 parkovacích miestach.

Riaditeľka spoločnosti oproti plánom z čias realitného boomu už nespomína vyššiu vrstvu a exkluzívne bývanie. Zmenou prešla fasáda, ktorá má drahším tehličkovým obkladom pripomínať historickú zástavbu v lokalite i viac nadviazať na historické centrum.

Kontroverzný skelet na Šancovej ožíva, Finep ho potiahne na 23 podlaží

Premiére na Šancovej - vizualizácia Zdroj: Finep

Existujúce mantinely

„Našim cieľom je dokončiť a skultivovať okolie stavby, sme samozrejme pripravení komunikovať s dotknutými stranami,“ hovorí David Jirušek, PR manažér Finepu. Podľa neho ponúkli susednej škôlke rekonštrukciu priestorov, v minulosti sa spomínalo aj jej presťahovanie do nového objektu.

Stav roky nedokončenej stavby je podľa výsledkov prieskumu v poriadku a nie sú potrebné väčšie sanačné opatrenia. „Kompletné zabezpečenie stavby je na vysokej profesionálnej a technickej úrovni a zodpovedá všetkým bezpečnostným štandardom,“ argumentuje D. Jirušek.

Developer navrhuje aj zmenu vjazdu do podzemných garáží, ktorý by sa mal z pôvodne navrhovanej Šancovej presunúť na Beskydskú. Ulica má byť čiastočne obojsmerná, v súčasnosti je to len jednosmerka. Výsledok závisí aj od schváleného variantu projektu.

Kontroverzný skelet na Šancovej ožíva, Finep ho potiahne na 23 podlaží

Skelet na Šancovej pred začiatkom prác Zdroj: Google Street View

Protesty proti výstavbe

Dlhé roky pozastavený skelet na Šancovej ulici mohol pôvodný developer Istroreal podľa povolení stavať už v roku 2001. Neskôr požiadal o zvýšenie budovy z 8 na 23 podlaží, čo aktivisti napadli na súde, projekt však získal právoplatné stavebné povolenie.

Neskôr sa menili majitelia, český Finep kúpil projekt krátko pred krízou, vtedy predstavil byty najvyššieho štandardu. Spolu s otrasmi na finančných trhoch však stavba stála a prvá snaha o dokončenie sa objavila až vlani. Proti dokončeniu do výšky 23 podlaží i proti zastavaniu voľnej plochy na rohu Beskydskej a Šancovej sa objavila petícia.

Spoločnosť Finep zatiaľ v Bratislave realizovala tri etapy komplexu Jégého alej v Ružinove, kde je už dokopy takmer tisíc bytov. Aktuálne dokončuje štvrtú výškovú časť umiestnenú vedľa čerpacej stanice na Trnavskej ulici. Predošlá fáza prešla hodnotením v rámci Rande s realitou.