• Práve sme sa presťahovali do nového rodinného domu a chceli by sme začať s jeho malou rekonštrukciou. Už teraz premýšľam nad tým, aké farby stien do akej izby sa hodia, aby plnili tú správnu atmosféru a pôsobili na človeka príjemne. Sme dosť veselí ľudia plní energie a v dome by sme chceli aj farebnými odtieňmi navodiť podobnú atmosféru – aby to aj z nášho príbytku bolo cítiť. Ako na to?

Človek je v neustálom kontakte s farbami. Ovplyvňuje jeho náladu, psychickú pohodu, vnímanie okolia. Farby vo všeobecnosti rozdeľujeme na teplé (červená, žltá, hnedá), studené (modrá, zelená, fialová) a neutrálne, tzv. achromatické (biela, čierna, šedá). Ďalej sa ich delíme na ľahké a ťažké, tmavé a svetlé, pasívne a aktívne.

Základné farby sú červená, žltá a modrá. Z týchto troch základných farieb s pomocou bielej, čiernej a šedej vytvoríme všetky odtiene, aké dokážeme vnímať.

Pri tvorbe interiéru sa treba riadiť vlastnými pocitmi. Každý človek má obľúbenú inú farbu. Záleží od povahy, pohlavia, veku či zamestnania. Treba si uvedomiť, na čo budú dané miestnosti slúžiť, či nás farba nebude príliš dráždiť, znervózňovať, povzbudzovať alebo uspávať. Inak pôsobí farba na veľkej ploche ako na vzorkovníku alebo obľúbenom tričku.

V interiéri je podstatné nekombinovať veľa farieb, aby nevznikol farebný chaos, a aby ste sa necítili ako vo vzorkovni farieb. Väčšina dobre zariadených interiérov nemá viac než tri farebné tóny v jednej miestnosti, pričom najväčšiu plochu zaberá neutrálna farba – taká, ktorá tvorí akýsi „rámec“ na vyznenie dvoch zvyšných.

S farbami, ktoré sú blízke čistým farebným tónom, je vhodné v interiéri zaobchádzať s väčšou opatrnosťou. Radšej vyberte tlmené odtiene. Pozor dávajte aj na vyznenie farieb na stene, ktoré je úplne iné ako v predajni na vzorkovníku. Na stene býva farba väčšinou tmavšia. Ak maľujete miestnosť s nedostatkom svetla alebo stenu ďalej od okna, stena vyznie podstatne tmavšie.

Treba tiež zohľadniť, na ktorú svetovú stranu je izba orientovaná, aké svetelné pomery a teplota sú jej vlastné, a podľa toho vyberať – teplé farby do studených miestností a studené odtiene do miestností s dostatkom denného svetla. Do interiéru nie sú vhodné čisto biele steny, pretože chlad sterilnej farby dáva pocit prázdnoty a navyše príliš oslňuje a unavuje oči. Dobré sú však ako doplnkové steny k iným teplým odtieňom farieb, lebo opticky miestnosť rozširujú.

Dopredu si premyslite, ktoré steny akou farbou namaľujete. Len s jedným odtieňom však budú miestnosti fádne a nezaujímavé. Potrebujete docieliť tzv. kontrastné ladenie, aby sa farby v priestore navzájom podporovali.

Ak zvolíte výraznejšiu farbu nábytku, potom je nutné na steny a podlahové krytiny vybrať neutrálnu farebnosť. So skúsenosti môžem povedať, že najlepšie sa osvedčil biely nábytok. Tam môžete farby steny meniť aj každý rok, podľa módy, nálady, skôr ako nábytok. Treba si tiež uvedomiť, že farby sa rýchlo zunujú, omrzia, často sa mení móda, tak ako v obliekaní, tak aj v interiéroch. Svetlé veselé farby interiér opticky zväčšia, rozjasnia, tmavé odtiene zase zútulňujú.

Ďalšou zásadou je dodržanie prirodzeného postupu farieb ako v prírode – od tmavej pri zemi po svetlú hore na oblohe. Ak toto usporiadanie obrátite, budete mať neprirodzený, stiesňujúci, ťaživý až ohrozujúci pocit. V interiéri sa snažte dodržať princíp ladenia farieb tón v tóne.