Zlúčenie viacerých finančných záväzkov do jedného už nie je žiadnou novinkou na bankovom trhu. Je to efektívny spôsob, ako sa dá v dlhoch urobiť poriadok. Konsolidácia pôžičiek znamená spojenie existujúcich úverov do jednej pôžičky.
Potom už len mesačne splácate túto jedinú pôžičku, teda myslíte už len na jednu splátku. V konečnom dôsledku ušetríte nielen na úrokoch, ale aj poplatkoch.
Skonsolidovať sa dajú všetky záväzky, ktoré sú registrované v bankovom alebo nebankovom registri. Môže tak ísť hypotéku, spotrebný úver, kreditnú kartu, povolené prečerpanie alebo nákup na splátky.
Dokladovanie príjmu
Niektoré banky ponúkajú úvery určené priamo na vyplatenie iných úverov. Čerpanie konsolidačného úveru tak prebehne priamo na úverové účty bánk alebo iných inštitúcií, kde klient čerpá úvery. V ponuke bánk sa nachádza aj konsolidácia bezúčelových pôžičiek, avšak len v prípade, ak nie sú zabezpečené nehnuteľnosťou. Vtedy banka presunie financie na bežný účet klienta a ten si následne z týchto prostriedkov vyplatí dlhy v iných bankách.
V niektorých bankách je možné skonsolidovať záväzky aj bez overovania príjmu. Vo všeobecnosti je v takých prípadoch nutné dodržať niekoľko podmienok. Splátka nového úveru nesmie byť vyššia ako súčet vyplácaných záväzkov po dobu najmenej 12 mesiacov. Taktiež sa musí dať overiť pracovný pomer žiadateľa o konsolidáciu v registri Sociálnej poisťovne, prípadne by sa mal dať identifikovať podľa IČO.
Výsledná suma nového úveru môže byť navýšená maximálne o 5 % alebo 2000 eur, pričom platí nižšia z uvedených možností a zároveň, že nesmie prekročiť súčet vyplácaných záväzkov. Štandardnou podmienkou pri konsolidácii úverov je to, že klient nesmie byť dlžníkom pri žiadnom zo záväzkov, ktoré chce spojiť. Taktiež môže ublížiť aj meškanie so splácaním v minulosti.
Pokiaľ sa rozhodnete konsolidovať záväzky a váš príjem je postačujúci, výslednú sumu úveru si môžete navýšiť podľa potreby. Navýšenie prichádza do úvahy, ak je medzi splácanými úvermi aj úver zabezpečený s nehnuteľnosťou. Maximálnu výšku úveru vám oznámi banka, ktorá bude prihliadať aj na pomer voči hodnote zakladanej nehnuteľnosti a taktiež bude brať do úvahy vašu bonitu.
Na čo si treba dať pozor
Ešte pred tým, než sa rozhodnete úvery konsolidovať, skontrolujte si úročenie vašich súčasných úverov a poplatky za vedenie účtu, ak máte záväzky vo viacerých finančných inštitúciách. Rovnako podstatné sú aj podmienky a poplatky za predčasné splatenie. Zjednodušene povedané, na to, aby sa vám konsolidácia oplatila, náklady spojené s mimoriadnym splatením úverov nesmú prevýšiť úsporu získanú prípadnou konsolidáciou.
Parametre konsolidácie úverov sú v každej banke rozdielne a neustále sa menia. Pred podaním žiadosti o konsolidáciu úverov odporúčame overiť si informácie v konkrétnej banke, nakoľko podmienky sa môžu veľmi rýchlo meniť. Alebo môžete využiť služby hypotekárneho špecialistu, ktorý pozná aktuálne podmienky jednotlivých bánk.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.