Komerčné nájomné bývanie ako alternatíva klope čoraz častejšie na dvere slovenského realitného trhu. Na rozdiel od krajín západnej Európy nie sú u nás v tomto segmente stále naplnené očakávania záujemcov, ktorí chcú flexibilitu ale nemôžu či si nechcú kupovať vlastný byt za stúpajúce ceny.

Nejde iba o potenciál komunálneho nájomného bývania pre samosprávy, kde je úzkym profilom najmä v Bratislave. Ani o komerčný prenájom bytu alebo rodinného domu u fyzickej osoby. Je to výstavba bytov na komerčný prenájom, ich spravovanie a služby, zariadenie, technické vybavenie, aby poskytovali primeranú protihodnotu za zaplatený nájom.

Čakanie na zákon

Privatizácia a zahraničný kapitál priniesli v minulosti na Slovensko nové štandardy do bankového sektora a zahraničné automobilky do výroby moderné technológie. Podobnú kvalitatívnu zmenu potrebuje aj komerčné nájomné bývanie .

Na začiatku však treba ako vždy značnú finančnú investíciu, podobne ako v prípade nájomného   bývania s podporou štátu, ktoré presadzuje koaličné hnutie Sme rodina.

Predseda hnutia a parlamentu Boris Kollár v decembri minulého roka pre TASR povedal, že s masívnou výstavbou lacných nájomných bytov majú dlhoročné skúsenosti v susednom Rakúsku a investori z tejto krajiny sú pripravení spustiť výstavbu aj na Slovensku. Čaká sa iba na schválenie legislatívy, ktorá zatiaľ stojí v parlamente.

„Čakáme, ako dopadne téma nájomného bývania, ktoré by bolo nejakým spôsobom dotované. Nevieme, či to má byť štát alebo zamestnávatelia. Ak má byť nájomné bývanie dostupnejšie ako komerčné, musíme nemu pritiahnuť lacnejšie financovanie,“ konštatoval výkonný riaditeľ J&T Real Estate Pavel Pelikán. To sa stane vtedy, ak bude zabezpečená dlhodobá garancia výnosu pre inštitucionálneho investora.

Budú výnosy na Slovensku zaujímavé?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa