Ceny nehnuteľností sa v Kanade znížili štvrtý mesiac po sebe. Potvrdzuje to, že jeden z najviac prehriatych realitných trhov na svete sa ochladzuje v dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb.

Ceny tamojších domov spadli v júli o 1,7 percenta na 789 600 kanadských dolárov (602 889 eur). Najprudšie poklesy nastali v Toronte a v okolí, no klesajúci trend sa rozšíril po celej krajine.

Rovnaká situácia je v najľudnatejšej provincii Ontário. Najstrmší pád nastal v Perthe, kde ceny medzimesačne klesli až o šesť percent. Ceny domov na predmestiach Toronta, Mississauga a Oakville-Milton šli dole o 5,3 a 4,2 percenta.

Čaká sa ďalšie zvyšovanie

Nehnuteľnosti v Kanade zaznamenali bezprecedentný boom najmä v prvých dvoch rokoch pandémie covidu 19 a ich ceny stúpli na rekordnú úroveň. V poslednom období však nastal zvrat, keďže centrálna banka Bank of Canada začala zvyšovať úrokové sadzby. Referenčná jednodňová úverová sadzba, ktorá sa až do marca držala na núdzovom minime 0,25 percenta, je teraz na úrovni 2,5 percenta, pričom ďalšie zvyšovanie sa očakáva v septembri.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa