Toto bol najčudnejší byt, aký sme v Rande s realitou videli. Predstavte si vchod na chodbe, z ktorého vedú schody do vášho bytu. Lenže tie sú už súčasťou bytu, nehovoriac o podstrešnej galérii na najvyššom poschodí. K dispozícii sú tak tri podlažia a byt má pritom stále len niečo cez 80 m2.

Nejde však o reprezentatívnu vzorku. Jurský obytný park, čo je rozsiahla novovybudovaná zóna pri Svätom Jure neďaleko hlavného mesta ponúka viacero originálnych riešení.

Niekde krútime hlavou, no po chvíli v tom nájdeme logiku a zmysel. Inde ide o netradičný, no praktický nápad. Tento projekt po dôkladnej obhliadke rozhodne nepatrí medzi všedné.


Rande s realitou
Práve čítate - Jurský obytný park – von z mesta (pohľad redakcie)
Prepnite na - Štartovacie bývanie vo Svätom Jure (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Jurského obytného parku


Jurský obytný park – von z mesta

Na okraji dediny

Pri pohľade na satelitné snímky to Jurský park nevyhráva. Budovy pomenované po dinosauroch by ani po oživení ako v slávnej filmovej sérii nemali kadiaľ ujsť, z jednej strany ho totiž ohraničuje železničná trať, z druhej rušná štvorprúdovka. Prekvapujúce zistenie je to, že vnútri zóny o ani jednom nevedno a nepočuť. Život tak ide tempom nezávislym od rušného okolia. Na jednej strane to robí zastavanosť smerom k železnici a tichá zrekonštruovaná trať na trase von z Bratislavy, na strane druhej umne rozmiestnené domy, ktoré zvuk nepustia dovnútra. Práve tie, piatu etapu s celkovým počtom takmer 50 bytov, sme recenzovali.

Zvonku ide o súvislý pás niekoľkých zjavne radových domov, avšak v nich sa nachádzajú tri byty. Na troch podlažiach v jednom dome tak vznikli jednotky s výmerou 40, 50 a niečo vyše 80 štvorcových metrov. Ich cena sa pohybuje od 1 300 po 1 650 eur/m2 vrátane DPH. Dvojizbový byt s výmerou 51 m2, balkónom a skladom stojí 85-tisíc. Smerom k ceste sú orientované kúpeľne a kuchyne, pri zatvorených oknách prirodzene cestu nepočuť. Pri otvorených je to nepríjemné najmä na prízemí, nakoľko rušná cesta smerom do Pezinka je na násype a teda nad úrovňou okna. V cene bytov je zahrnuté jedno parkovacie miesto pred domom.

Jurský obytný park – von z mesta

Originálne riešenia

Každý byt je zásadne odlišný. Spodné majú predzáhradku a napríklad aj malý sklad pod schodmi domu. Ten je rozšírený na maximum, čiže kruhovito siaha až pod schody, čím sa developerovi podarilo maximalizovať úložný priestor v malom. Pravda, ťažko dostupný, ale je. Napriek nízkej výmere majú najmenšie byty dokonca samostatnú kuchyňu za dverami, čo hodnotíme ako nevídaný plus. Samostatná kuchyňa je aj v ostatných typoch bytov.

Ten na strednom poschodí už ponúka tradičnejšiu a šikovnú dispozíciu, ten na najvyššom je zase mezonetový a jeho zvláštny pôdorys sme opísali v úvode. Priestor pod strechou nazvaný galéria označuje developer za izbu a prináša zošikmenú strechu. Môže slúžiť ako priestor pre druhú spálňu, prípadne čítaciu a oddychovú miestnosť alebo naozaj ako galéria obrazov, prípadne fotiek. Otázne je, koľko klientov takéto niečo hľadá a vie oceniť.

Všetky byty sú zariadené v štandarde, ktorý možno označiť ako slušný, čo neurazí. Myslelo sa na viacero detailov, okrem spomenutých skladov je to napríklad nútené vetranie, či kuchyňa aj kúpeľňa, v ktorých sú okná. Samotné byty pôsobia priestranne, nedostatkom je málo odkladacích priestorov pri vchode. Každý byt má vlastný kotol, čo je v tejto cenovej kategórii nadštandard.

Jurský obytný park – von z mesta

Nová zóna

Piata etapa je záverom celej výstavby Jurského parku, takže kupujúci už presne vedia a vidia, do čoho idú. Zóna priniesla niekoľko sto bytov rôznych výmer i štandardov, radové rodinné domy i pozemky pre individuálnu výstavbu. Na uniformnosť architektúry sa nehľadelo, a tak nie každého poteší pohľad na okolité domy po príchode domov. Významným plusom je však pešia dostupnosť supermarketu Terno priamo v lokalite, ako aj materská škola.

Jurský obytný park znamenal niekoľko netradičných bytov so zákutiami ideálnymi pre detskú hru na schovávačku. Okrem toho však aj dobré nápady, maximálne využitie priestoru a dnes nemoderné, no v skutočnosti veľmi praktické oddelenie kuchyne od obývačky. Na pribúdajúcej vybavenosti v zóne vidno, že developer na ňu nezabudol a pomáha pri rozvoji. Zapracovať ale mohol na jednotnosti architektúry v celej lokalite.


Rande s realitou
Práve čítate - Jurský obytný park – von z mesta (pohľad redakcie)
Prepnite na - Štartovacie bývanie vo Svätom Jure (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Jurského obytného parku


Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.