Samotný projekt je starý už viac ako desať rokov. Ešte v roku 2007 predložil úradom zámer rakúsky realitný gigant Immoeast, ktorý chcel prestavať areál pradiarne a výroby nití, nazývaný Ružový hrad, medzi Miletičovou, Trnavskou a Jégého ulicou na moderný polyfunkčný komplex. Na pozemkoch s rozlohou jeden a pol hektára mal vzniknúť komplex Century Residence so 40 tisícmi štvorcových metrov bytových a apartmánových priestorov, športové, relaxačné i reštauračné priestory.

Reštart projektu

Pretavené do čísel, v lokalite počítal rakúsky developer s výstavbou 230 bytov a 182 apartmánov. Aj keď sa so stavebnými prácami malo začať už v roku 2008, nakoniec to Rakúšania do vypuknutia krízy nestihli. Pozemok putoval na realitný trh, kde ho kúpil Finep. Lokalitu veľmi dobre poznal, realizoval tu viacero etáp projektu Jégého alej.

Český developer aktuálne pripravuje reštart celého komplexu. Úradom predložil prepracovaný projekt, ktorý upravuje pôvodné zámery predchádzajúceho vlastníka. Zmeny sa týkajú prvej etapy, ktorá zahŕňa výstavbu blokov A, B, C a parkovacieho objektu P. Projekt by mal v dvoch etapách priniesť 500 bytov a apartmánov.

K Jégého aleji pribudne ďalších 500 bytov

Vizualizácie projektu Century Residence Zdroj: Immoeast

Oproti pôvodným plánom rakúskeho developera robí Finep zmeny. Najvýraznejšie sa týkajú počtu bytových a apartmánových jednotiek. Kým v roku 2007 bol objekt A plánovaný ako osempodlažná bytovka s 57 apartmánmi, po novom by v rovnako veľkom objekte malo vzniknúť 32 bytov a 45 apartmánov.

Viac bytov i apartmánov

Menili sa dispozície aj v osempodlažnom objekte B, v ktorom malo pôvodne vzniknúť 15 apartmánov a 56 bytov. Po novom počíta developer s výstavbou 17 bytov a 90 apartmánov. Najvýraznejšie zmeny sa týkajú 26-podlažnej veže s označením C. Kým pred 11 rokmi v nej bolo nakreslených 10 apartmánov a 73 bytov, po novom to má byť 82 bytov a 41 apartmánov.

K Jégého aleji pribudne ďalších 500 bytov

Návrhy novej podoby projektu Nová Cvernovka Zdroj: EIA/Finep Jégého alej

Celkovo by tak v projekte malo v prvej etape pribudnúť 96 apartmánov a bytov. Paradoxne, celková podlahová plocha všetkých štyroch objektov sa zníži o takmer 1 700 štvorcových metrov. Zmení sa totiž zastúpenie jednotlivých veľkostí bytov. Ubudli trojizbové byty a apartmány (zo 62 na 38) a nahradili ich dvojizbové. V prvej etape majú prevahu, keď ich bude celkom 179. Druhými najčastejšie zastúpenými sú jednoizbáky (68 kusov), ktoré dopĺňajú štvorizbové (14) a päťizbové jednotky (8).

Narástol aj počet parkovacích stojísk. Kým v roku 2007 ich podľa zámeru malo vzniknúť 543, po novom ich má byť už 739. V prvej etape ich má pritom vzniknúť 376. Objekty majú byť prepojené zvýšeným podlažím garáží a spoločne majú vytvárať priestor polouzatvoreného bloku.

Jedna veža ešte príde

Developer chce podľa zámeru uzatvoriť blok. „Cieľom je definovať čitateľnú líniu stavebnej čiary, aby bolo zrejmé, kde je verejný a kde súkromný priestor. Charakter vnútrobloku je polosúkromný, kontrolovaný obyvateľmi. Priestor zvonka bloku by mal byť verejný a mal by ponúkať možnosť prestúpiť územím a iniciovať interakciu so širokým územím,“ píše sa v zámere.

Zámer rieši výstavbu prvých štyroch objektov. Ďalšie dva objekty s označením D a E neboli menené. Len pre pripomenutie, pod písmenom D je naplánovaný 34-podlažný vežiak, ktorý mal podľa pôvodných plánov tvoriť „vstupnú bránu“ celého projektu. Budova E je objekt Pradiarne, ktorú bývalý majiteľ plánoval prestavať na lofty.

Kedy dôjde k začiatku stavebných prác, je nateraz otázne. Developer Finep stojí v Bratislave za viacerými projektmi. Na Šancovej ulici opäť rozmrazil komplex Premiére. Vlani začal aj s predajom bytov. Developer pritom predstavil aj pokračovanie vežiaku, keď k nemu prilepí projekt Endlicher House. Stavať plánuje aj v Dúbravke.