Rande s realitou - menu:
- Práve čítate - Jégého alej III: Svitá na lepšie časy (pohľad redakcie)
- Prepnite na - Jégého alej III: Zlepšenie, ktoré nestačí (pohľad odborníka)
- Prepnite na - Fotogaléria z Jégého aleje III
Pri tretej etape Jégého aleje možno povedať, že veľmi. V porovnaní s prvou (bytovka pozdĺž Jégého ulice) a druhou (vežiak na rohu) sme na dnešnom Rande s realitou videli viac triezveho rozmýšľania, dobrých nápadov i snahy o pragmatické riešenia. Hoci niektoré mínusy, najmä v rovine detailov, ostali.
Treba na úvod povedať, že táto fáza projektu je už kompletne vypredaná. V ponuke sú ale podobné byty v štvrtej etape hneď vedľa, ktorú čoskoro začnú stavať. Štandard má byť rovnaký.
Zvonku masovka
Je nám ľúto, ale pomenovaniu masovka sa nedá vyhnúť. Trojka Jégého aleje od developerskej spoločnosti Finep ponúka 213 bytov a nebytových apartmánov a tento fakt sa nesnaží zakryť ani zvonku. Jednoduchá fasáda s množstvom okien zložená z dvoch blokov – vyššieho a nižšieho, dáva množstvu susedov vyniknúť a nikto nepochybuje, že tu je bytov veľa.
Prvé vizualizácie ukazovali zaoblené balkóny v kombinácii sivých, bielych a zelených prvkov, výsledok je však bližší prvej fáze. Namiesto netradičných tvarov vznikli klasické hranaté priestory.
Tretia etapa však vďaka umiestneniu vo vnútrobloku ulíc Jégého, Miletičova a Trnavská, dáva svoju veľkosť najavo len z diaľky. Navyše sa architektúra a farebnosť ani nesnažia tváriť výnimočne, skôr jednoducho a čisto. Okolie tvorí okrem parkovísk aj niekoľko zelených plôch a chodníkov. Lavičiek mohlo byť viac, mladé mamičky sa ale budú mať kde prechádzať.
Jégého alej III. etapa Zdroj: Philip Darázs
Vybavenosť okolia
Rozhranie Ružinova a Nív je tradične jednou z najobľúbenejších lokalít pre život. Môže za to dobrá dostupnosť do centra i mimo mesta, hustá sieť liniek hromadnej dopravy a kompletná občianska vybavenosť. V tesnej blízkosti nájdete trhovisko, obchody, reštaurácie i športoviská. Ak nepracujete vyslovene ďaleko, auto nepotrebujete. Lokalita je odjakživa veľkým lákadlom Jégého aleje.
Bližší pohľad na okolie vám ale môže prekážať. Prvá a druhá etapa projektu zo zadnej strany pripomína prímorské letovisko, hoci na zelený dvor s oddychovými plochami je fajn pohľad. V tesnej blízkosti je schátraná ružová cvernovka s potenciálom pre výstavbu, stavebná jama pre zabudnutú Residence Tower asi už bez potenciálu a vyčistené pozemky pre výstavbu parkovacieho domu od Immocap a štvrtej fázy Jégého aleje.
Hoci pohľad z okien priamo pod nohy nebude patriť medzi najpríjemnejšie, vyššie poschodia sa naopak pýšia jednými z najlepších výhľadov na Bratislavu. Vidno všade a keďže v blízkosti sú najmä staršie tehlové domy s nadstavbami, nemáte tu ani sídliskový pocit. Vieme si predstaviť, že výhľad bol jedným z dôvodov pre rozhodnutie v mnohých prípadoch.
Jégého alej III. etapa Zdroj: Ľuboš Mistrík
Spoločné priestory
Kto pozná chodby v podobne veľkých projektoch, môže byť prekvapený. Veľkorysé vstupné priestory, schodiská i dvojica výťahov predpovedajú, že sa tu nešetrilo tak, ako v minulosti na úzkych chodbách internátneho typu. Developer rozčlenil priestor, vďaka čomu nemáte vnútri pocit masovosti a prehnaného množstva susedov. Napriek tomu by si však veľká stavba zaslúžila viac jadier so schodiskami a výťahom.
Pomáha členenie na požiarne úseky, ako aj pestré nálepky na stenách (s otáznou životnosťou) a veľké čísla bytov pri vstupných dverách. Jégého alej III pôsobí na chodbách ako dobre zvládnutý projekt, ktorý sa snažil za každú cenu potlačiť fakt, že susedov bude veľa. Chodby nie sú úplne anonymné a existuje tu predpoklad, že sa o ne budú majitelia starať a viacerí sa navzájom aj poznať.
K 213 bytom vzniklo 385 státí, časť z nich je však vyhradená aj pre budúcu štvrtú fázu. Parkovanie je na dvoch podlažiach, z ktorých obe majú prirodzené odvetrávanie zvonku a bezbariérový prístup priamo do domu. Okrem vonkajších státí vzniklo niekoľko uzatvárateľných boxov priamo v suteréne. Pivnice sú takzvaného „rakúskeho“ typu, čiže uzamykateľné priestory oddelené členitými plechmi.
Jégého alej III. etapa Zdroj: Ľuboš Mistrík
Triezve a racionálne
Všetky byty sú predané. To svedčí o tom, ako kupujúci projekt zhodnotili. Nám sa zdali priestorové riešenia hodnotených bytov v poriadku, iba sem-tam sa v kúpeľni objavil rebrovaný radiátor priamo nad vaňou, hoci by sa pohodlne vošiel za dvere. Ceny siahali od 1 700 po 1 900 eur/m2 s DPH.
Zastaviť sa treba pri riešení budúcich kuchýň. Developer položil dlažbu pod celú kuchynskú linku, čo nie je úplne netradičné. Nový je však spôsob umiestnenia sietí a vývodov. Namiesto rozdelenia na celý kuchynský priestor a diktovania rozmiestnenia spotrebičov kupujúcim nechal všetky siete a vývody v rohu. S tým, že pred montážou kuchyne bude treba trubky a káble natiahnuť až k spotrebičom a vytvoriť aj miesto pre zásuvky.
Takéto riešenie stojí čas a budúceho obyvateľa viac rozmýšľania. Na druhej strane si môže presne vybrať umiestnenie toho-ktorého spotrebiča a nie je odkázaný na rozmýšľanie developera. Aj tak si ale myslíme, že vo všeobecnosti má každý kuchynský kút jedno riešenie, ktoré vyhovuje väčšine.
Jégého alej III. etapa Zdroj: Ľuboš Mistrík
Tí, ktorú chcú mať v iných novostavbách netradične umiestnené spotrebiče, budú nanovo vysekávať káble, no v tomto projekte sa to týka aj tých, čo by sa uspokojili s voľbou developera.
Byty alebo apartmány bolo treba ešte pozorne vyberať, najmä na nižších podlažiach v nižšej veži sú totiž niektoré, kde slnko budúci obyvatelia neuvidia takmer vôbec, lebo im bude zacláňať vyššia veža aj cvernovka. To je ale už na zvážení kupujúcich, každopádne by orientácia bytu na svetové strany mala byť jedným z kritérií pri výbere bytu.
Verdikt
Jégého alej I a II boli robené pre úplne inú dobu ako tretia etapa. Hoci sa tak z viacerých kritických postrehov možno nezdá, najnovšia fáza bola lepšia než očakávania. Developer sa postaral o vonkajšie priestory v podobe zelene, prakticky vyriešil spoločné priestory a vnútri v dome eliminoval pocit masovosti, ktorý je taký silný v podobných novostavbách.
Ostáva už len dotiahnuť drobnosti a nabudúce sa viac pohrať s architektúrou. Na tomto rande ale vidno, že veľkým bytovkám svitá na lepšie časy. Pripravovaná štvrtá fáza by si ale zaslúžila ešte viac pozornosti pri detailoch.
Jégého alej III. etapa Zdroj: Ľuboš Mistrík
Rande s realitou - Jégého alej III | |
Plusy | Mínusy |
dopravná dostupnosť | jednotvárna architektúra |
vybavenosť lokality | veľa nebytových apartmánov |
lepšie prevedenie než predtým | neupravené pozemky v susedstve |
grafické stvárnenie chodieb | nedotiahnuté detaily |
výhľady z vyšších poschodí | |
krajinné úpravy | |
Podobné projekty | Miletičova 5; Manhattan |
Rande s realitou - menu:
- Práve čítate - Jégého alej III: Svitá na lepšie časy (pohľad redakcie)
- Prepnite na - Jégého alej III: Zlepšenie, ktoré nestačí (pohľad odborníka)
- Prepnite na - Fotogaléria z Jégého aleje III
Prečítajte si všetky články seriálu Rande s realitou a systém hodnotenia.