Situácia na trhu s nehnuteľnosťami sa zmenila. Dôvod treba hľadať aj v raste úrokových sadzieb na hypotékach.

Už v júli minulého roku viacerí realitní makléri potvrdili, že sa predaj nehnuteľností znižuje a do popredia sa dostávajú ponuky na prenájom. Niet sa čomu čudovať. Pre mnohých je sen o kúpe nehnuteľnosti v súčasnej situácii nedosiahnuteľný.

Téme sa venovala aj spoločnosť Swiss Life Select, ktorá je súčasťou značky Swiss Life. Tá na trhu životného poistenia pôsobí vyše 160 rokov.

S priemernou mzdou možno na bratislavskú novostavbu zabudnúť

Z najnovšej tlačovej správy spoločnosti vychádza, že na novostavbu v Bratislave by si musel človek odkladať celú priemernú mzdu po dobu 13 rokov. Výpočet sa však týka iba jednoizbového bytu o rozlohe 32 štvorcových metrov na druhom poschodí.

Sporiť si na celú sumu nehnuteľnosti je pre drvivú väčšinu Slovákov nereálne. V takom prípade prichádza do úvahy úver. Investičný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar objasňuje, že v prípade, ak by chcel klient získať celú sumu od banky, potreboval by založiť ešte jednu nehnuteľnosť. Na dozabezpečenie je vždy potrebných nielen 25 percent z ceny kupovanej nehnuteľnosti, ale aj dostatočne vysoký príjem.

„Ak vám však na účet chodí iba priemerná mzda, na bratislavskú novostavbu môžete rovno zabudnúť. Na jej kúpu potrebujete mať s partnerom spoločný čistý príjem aspoň 1 950 eur. S deťmi by ste potrebovali o 220 eur mesačne viac. Ak by ste však do dlhu išli sami, stačilo by vám 1 800 eur v čistom,“ vysvetľuje P. Škriniar.

Pred rokom stačil nižší príjem

Tí, ktorí zvažujú kúpu niečoho väčšieho, napríklad troj- či štvorizbového bytu v novostavbe, budú potrebovať násobky príjmov spomenutých vyššie. Dôvodom sú aktuálne úrokové sadzby.

P. Škriniar porovnal, že ešte pred rokom stačilo mať na 3-izbový byt v hodnote 195 000 eur príjem vo výške 2 050 eur. V porovnaní so súčasnou situáciou na trhu je to o 500 eur menej.

„Avšak aj to iba v prípade zadlženia sa na 30 rokov,“ doplnil investičný analytik.

Aký príjem potrebujete na vybranú výšku úveru?
Zdroj: Swiss Life Select
Aký príjem potrebujete na vybranú výšku úveru?

Ďalšie dôležité správy

Na ilustracnej fotografi panelove bytove domy v bratislavskej Petrzalke.
Neprehliadnite

Ceny nehnuteľností na Slovensku v poslednom kvartáli roka 2022 klesli