Chcem zostať bývať v byte, ktorý je pre mňa veľký, má 70 m2 a to je dôvod, prečo by som chcela prerobiť byt na 2 garsónky. Byt má výhodný pôdorys a podľa mňa je na tento účel veľmi vhodný. Existujú nejaké právne prekážky? Zo stavebného hľadiska pokladám za najväčší problém elektromer.
Z právneho hľadiska je rozdelenie bytu na dva samostatné byty spojené s viacerými podmienkami, ktoré musia byť v tomto prípade splnené. Je potrebné uviesť, že za byt je z právneho hľadiska považovaná miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.
Aby ste predmetné rozdelenie bytu mohli uskutočniť, je najskôr potrebné, aby Vám udelilo na tieto zmeny súhlas spoločenstvo vlastníkov bytov (ak nie je zriadené, tak vlastníci bytov). Následne je potrebné získanie stavebného povolenia, o ktoré je potrebné požiadať na stavebnom úrade, ktorým je obec, v ktorej sa Váš byt nachádza.
Keďže dokončenú stavbu, prípadne jej časť spôsobilú na samostatné užívanie alebo tú časť stavby, na ktorej sa vykonala zmena alebo udržiavacie práce, pokiaľ tieto stavby vyžadovali stavebné povolenie, možno užívať len na základe kolaudačného rozhodnutia, je potrebné, aby prebehlo aj kolaudačné konanie.
Kolaudačné rozhodnutie vydané v rámci kolaudačného konania (vydá ho ten istý stavebný úrad, ktorý Vám vydal stavebné povolenie) je potom ako verejná listina podkladom na zápis uskutočnených zmien v katastri nehnuteľností. Keďže by ste boli v katastri nehnuteľností zapísaná ako vlastníčka dvoch bytov, môžete s týmito bytmi samostatne nakladať, a teda napríklad jeden z nich predať.
V tomto prípade je však dôležitá skutočnosť, či máte záujem len o „technické“ rozdelenie bytu alebo o vyššie uvedené rozdelenie aj z právneho hľadiska. V prípade, ak Vám ide len o stavebno-technické rozdelenie bytu a nemáte záujem o to, aby aj v katastri nehnuteľností bol Váš byt rozdelený na dva samostatné, aj Váš postup by mohol byť pomerne jednoduchší.
Ak by plánované stavebné zmeny, resp. úpravy, nezasahovali do nosných konštrukcií stavby alebo by sa nimi podstatným spôsobom nemenil vzhľad stavby, nebolo by pravdepodobne potrebné stavebné povolenie, ale postačovalo by ohlásenie stavebnému úradu, čo zjednodušuje procesný postup.
Tieto zmeny by však neboli zapísané v katastri nehnuteľností, čo v praxi znamená, že by ste boli vlastníkom jedného bytu (právny stav by zodpovedal tomu súčasnému), ktorého časť by ste mohli napríklad prenajímať (ale nie ako samostatnú vec).
Informácia obsiahnutá v tomto stanovisku má výlučne iba všeobecnú povahu, nie je poskytovaním právnych služieb a teda nezakladá zodpovednosť advokátskej kancelárie za jej obsah.
Autorka pracuje v advokátskej kancelárii CLServices, s.r.o.